Kdo je Petr UrbánekZdroj: DeníkPříspěvková organizace Pražská developerská společnost (PDS) se vyvinula z týmu, který pod jeho vedením přes rok působil na Institutu plánování a rozvoje (IPR). Urbánkovým hlavním úkolem bude rozjet výstavbu městských bytů.

PDS má v první fázi připravit pozemky pro výstavbu určenou Pražanům, pro které je bydlení za současných tržních podmínek nedostupné. Jedná se hlavně o profese klíčové pro chod města, ale také o různé formy podporovaného bydlení pro seniory či matky samoživitelky. Dosud IPR vytipoval 11 lokalit, kde město vlastní pozemky vhodné pro bytovou výstavbu.

Jde například o parcely na Černém Mostě, v Horních Počernicích nebo Vršovicích. „Cílem pro příští měsíce je připravit projekty tak, aby mohly být projednány v územním nebo stavebním řízení, a zároveň splňovaly požadavky na ekonomičnost a funkčnost,“ uvedl Urbánek.

Petr Urbánek se stal v Praze městským developerem.
Hlavní město má vlastního developera. Zatím však stavět nehodlá

PDS, financovaná z rozpočtu města, má fungovat podobně jako komerční developerské společnosti. „V prvních letech jejího fungování se počítá s rozpočtem 10 až 15 milionů korun ročně, a to hlavně na zajištění běžného provozu. Každý větší výdaj, například na rozsáhlejší projektové práce, bude schvalován samostatně. Výstavba pak může být realizována různými způsoby včetně spolupráce se soukromým sektorem,“ vysvětlil radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Pokud vše půjde dobře, mohly by podle něj dva nebo tři projekty dospět za rok do fáze stavebního povolení. Kromě přípravy vlastních rezidenčních komplexů má PDS spolupracovat i na projektech, kde je například nutná intenzivní komunikace a spolupráce mezi městem a soukromým investorem nebo kdy je třeba řešit problémová místa z hlediska infrastruktury nebo majetku.