O zhruba osmdesát let později, v roce 1956, byla část v té době již nefunkční potašovny přebudována na octárnu. Ta pak v šedesátých letech patřila k předním evropským producentům.

Výroba lihu i octa byla na Zlíchově ukončena v roce 2000, budova Varny (destilovna) a padesátimetrový cihelný osmiboký komín s podnožím byly dva roky poté zapsány na seznam chráněných kulturních památek.

Areál ležící v místech, kde se ulice Nádražní potkává s ulicí Strakonickou a k Barrandovu vybíhá ulice Na Zlíchově, však po další roky zůstal nevyužit. Postupně chátral a několik objektů se nakonec i zřítilo. Teprve koncem minulého desetiletí, kdy na uvedeném území začala rozsáhlou bytovou výstavbu připravovat investiční skupina Trigema, se opuštěnému areálu začalo blýskat na lepší časy.

Jako Fénix z popela

V polovině roku 2022 společnost Trigema poklepáním na základní kámen v jižní části areálu oficiálně zahájila práce na projektu. Postupně ve třech etapách vybuduje na ploše 2,2 hektaru více než pět set nových bytů. Po zhruba dvaceti letech chátrání se tak kdysi významná část Zlíchova začala opět zapisovat do historie Prahy. Stala se důležitým bodem na mapě projektů, které proměňují pustnoucí brownfieldy v nové městské čtvrti.

Architektura Lihovaru Smíchov, za níž stojí architektonické studio Black n' Arch, připomíná industriální minulost bývalého provozu a navazuje na ni. Komplex bude tvořit soubor domů s cihlovými fasádami, industriální duch staré smíchovské zástavby se v projektu prolne s originální architekturou, nejmodernějšími materiály i uměním.

Realizace první etapy areálu v těchto dnech dosáhla hrubé stavby. Na střeše památkově chráněné pětipatrové Varny, jejíž revitalizace je součástí této fáze, tak zavlála tradiční glajcha.

Kromě Varny, v níž bude umístěna umělecká galerie sochaře a výtvarníka Davida Černého, která poskytne prostor modernímu umění, úvodní etapa Lihovaru nabídne především byty. Těch zde bude celkem 245. Její součástí se ale stane i mateřská škola a streetballové hřiště a oživí ji průchozí zelený parkový vnitroblok, který pro podpoření genia loci využije artefakty minulosti.

Dokončení výstavby první etapy projektu je naplánováno již na závěr letošního roku.

Prostor pro bydlení, kulturu i gastronomii

Celý komplex však chce svým konceptem přesáhnout oblast „pouhého“ bydlení. Má ambici stát se vyhledávanou kulturní a společenskou čtvrtí s autentickou atmosférou připomínající londýnský King’s Cross, který byl areálu inspirací.

Marcel Soural, předseda představenstva skupiny Trigema předeslal, že lihovar je v rámci Prahy ojedinělým a charismatickým místem a společnost ho nevnímá jen jako jako pouhý obytný prostor. „Necháváme se vést lokalitou a ambicí projektu, který se nebojí měnit status quo a nabízí koncept, jenž bude rezidentům i návštěvníkům přinášet gastronomický, kulturní či společenský zážitek. Lokalita jižní části Smíchova je navíc jednou z dynamicky se rozvíjejících oblastí, kterou v blízké budoucnosti čeká proměna v moderní evropskou čtvrť,“ uvedl.

Společenskému životu a gastro zážitkům bude věnován celý parter a první dvě podlaží objektů tvořících druhou etapu.

„Počítáme s celoročním provozem a místa setkávání jsou navržena tak, aby nenarušovala klid rezidentů,“ přiblížila komerční část projektu Petra Martínková, mluvčí skupiny Trigema a dodala, že kromě restaurací a kaváren Lihovar Smíchov na 4500 metrech čtverečních nabídne jak supermarket, tak služby a lokální obchody.

Celý projekt, jehož závěrečná etapa bude charakteristická obytnou továrnou s obytným komínem, by měl být dokončen v roce 2025. Společně s výstavbou areálu dojde také k vybudování mostu, který překlene Nádražní ulici a propojí Lihovar Smíchov s galerií MeetFactory, kterou v roce 2001 založil výtvarník David Černý.