Výstavba Smíchov City vstupuje do své druhé, klíčové fáze. Tato etapa, nazvaná Smíchov City Jih, bude mít za dominantu novou centrálu České spořitelny. Kromě ní vzniknou další tři administrativní budovy a hotel. Po dokončení bude následovat třetí fáze projektu, která zahrne výstavbu rezidenčních objektů a propojí části Smíchov City Jih a Sever. Očekávané dokončení je plánované do roku 2032.

Developerskou společností stojící za projektem Smíchov City je Sekyra Group. Do projektu bude investováno 35 miliard korun ze soukromých zdrojů. K této částce se přidá téměř 15 miliard korun z veřejných zdrojů, které budou využity na modernizaci infrastruktury.

Tato veřejná investice zahrnuje modernizaci železniční stanice a výstavbu dopravního terminálu s velkokapacitním parkovacím domem. Plánována je také realizace nové spádové základní školy. Celková suma investic tak dosáhne 50 miliard korun.

Část Smíchov City Sever převažuje svou bytovou funkcí a Jih představuje spíše moderní komerční distrikt. Tomu bude dominovat právě kampus České spořitelny, který budou tvořit čtyři budovy o ploše 75 tisíc metrů čtverečních. Mezi nimi povede kilometr dlouhý bulvár spojující Smíchovské nádraží a autobusové nádraží Na Knížecí.

Kampus ale bude otevřen široké veřejnosti a bude zahrnovat veřejnou pasáž s obchody, kavárnami a velkou zaměstnaneckou restaurací přístupnou veřejnosti. Bude zde multifunkční auditorium s kapacitou 380 návštěvníků a venkovní tribuna s pódiem pro 150 diváků. Zároveň bude domovem pro multimediální Centrum finančního vzdělávání.

Průchod virtuální realitou Smíchov City. | Video: Sekyra Group

„Ve spolupráci s představiteli občanské a kulturní sféry chceme kampus 365 dnů v roce naplňovat programem. Budeme investovat do profesionální dramaturgie – výstav, koncertů, filmových i divadelních představení, workshopů, dětských dnů a sportovních akcí, které zajistí, že kampus nebude mrtvou administrativní zónou, ale živým komunitním centrem,“ říká generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.

Smíchov City Jih zahrne také tři další kancelářské budovy a hotel s tržnicí Smíchov Market. Tato tržnice nabídne čerstvé potraviny, centrální bar, supermarket a o víkendu i farmářské trhy. Atraktivitu místa zvýší kulturní program zahrnující workshopy, akustická vystoupení a taneční večery.