Park přibližuje skrze dobové fotografie na stěnách altánů bohatou industriální minulost místa, kde v 19. století vyrostl jeden z největších průmyslových podniků v Praze, strojírny Ruston & Evans, později známý jako Rustonka. S tím, jak se Karlín a Libeň měnily v průmyslové aglomerace, rostl tehdy i význam karlínského a libeňského přístavu. Zákoutí a břehy Vltavy vytvářely příznivé podmínky pro vznik loděnic, jejichž plavidla brázdila evropské toky. Zboží se odtud dopravovalo až do Hamburku

Začátkem nového tisíciletí strojírenská produkce zanikla a zchátralý areál Rustonky čekal na novou vizi. Místo už dnes charakterizují moderní kancelářské budovy, které nesou rukopis architektů Davida R. Chisholma a Víta Másla ze studia CMC architects.

„Park je alternativním využitím našeho volně přístupného pozemku do doby, než v proluce vedle sídla J&T Banky vystavíme novou multifunkční budovu s kancelářemi, obchody a veřejným prostranstvím s parkovou úpravou, která doplní uliční čáru na Sokolovské,“ říká člen představenstva J&T Real Estate Jiří Ochetz.

Zatímco altány s poznávacími panely vybízejí k posezení a relaxaci, k aktivnímu odreagování slouží dva veřejně přístupné pingpongové stoly. Kvůli vandalům, kteří se v parčíku objevili hned první noc, už dohlíží na bezpečí prostoru kamera.

close Nový naučný a relaxační park na místě bývalé továrny Rustonka. info Zdroj: J&T Real Estate zoom_in Nový naučný a relaxační park na místě bývalé továrny Rustonka.

„Přinášet uživatelům našich projektů i okolnímu prostředí něco navíc je součástí naší developerské DNA. Záleží nám na tom, jak se lidé v okolí cítí a jak mohou i díky nám trávit volný čas. Proto jsme po dohodě s Městskou částí Praha 8 realizovali tento dočasný venkovní park,“ dodává Ochetz.