Většina žádostí byla podaná už 21. března, tedy první den jejich přijímání. Kotlů, které splňují podmínky výměny, je v Praze asi 4000, hlavně v okrajových městských částech. Jde například o Řeporyje, Suchdol a Slivenec.

V dalších krajích je zájem o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologičtější větší než v Praze. Ministerstvo životního prostředí tak dosud přispělo na více než 10 tisíc výměn. V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun.

„Chtěla bych vyzvat občany hlavního města, kteří své nemovitosti ještě vytápějí kotli s přímým přikládáním uhlí, aby se do programu takzvaných Kotlíkových dotací přihlásili. Mají velkou šanci, že jim bude proplacena velká část nákladů na výměnu kotle a ještě přispějí ke zvýšení kvality ovzduší v Praze," uvedla radní Plamínková. Podrobnosti o přidělení dotace jsou na webu hlavního města.

Druhá, také se třemi miliardami korun, by měla začít počátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Čtěte také: Praha hospodařila v prvním čtvrtletí s přebytkem tři miliardy Kč