Když žižkovští obyvatelé chodili na procházku na Vítkov, všimli si, že u křižovatky Ohrada je opět čilý pracovní ruch. Zahrádky Žižkov měly po několika letech v místech, kde kdysi bývalo fotbalové hřiště, padnout za oběť developerské výstavbě. Pozemek vlastní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka. O jejích plánech informovala občany také radnice Prahy 3.

Tak už to začalo, pomysleli si mnozí kolemjdoucí. Jenže na konci dubna se objevila v sousedské facebookové skupině, kterou spravuje městská část, fotografie s popiskem: „Tak barák zatím nebude…“. Místní pak upozornili, že se na Ohradě staví nové pivní zahrádky Žižkov BeerGarden.

Provozovatelé, kteří mají zkušenosti s obdobným podnikem The HolePoint v holešovické Plynární ulici, se dohodli s majitelem a uzavřeli nájemní smlouvu. Chtějí na základech „venkovní hospody“ vybudovat multifunkční prostor, který podpoří kulturu i sport v okolí. „Karanténa nás zastihla v nejhorší možný čas,“ píší podnikatelé na stránkách kampaně crowdfundingového portálu Hithit. „Ukradli jste koncept a teď prosíte veřejnost o peníze,“ spílají jim někteří fanoušci či zaměstnanci předchozího provozovatele.

Podmínka nájmu? Pozvednout úroveň

Jenže Jan Pacner, mediální zástupce Žižkov BeerGarden, v rozhovoru pro Pražský deník vysvětluje, že CPI uzavírá nájemní smlouvu vždy jen na rok tak, aby mohl v případě získání všech povolení začít stavět bytový komplex s komerčními prostory. „Takže předchozí nájemce, který tu provozoval Zahrádky Žižkov, dostal standardní výpověď. My jsme dostali za úkol, respektive byla to i jedna z podmínek nájmu, pozvednout úroveň. Například ploty nebyly v dobrém stavu, na pozemek se tak dostávali různí lidé, dokonce tady docházelo ke kriminální činnosti,“ říká Pacner.

Nyní na místě probíhá poslední fáze rekonstrukce, která zahrnovala třeba i terénní úpravy, a přípravy na 1. květen – na Svátek práce by totiž ve 14 hodin měly žižkovské zahrádky otevřít v novém hávu a nabízet čepované pivo i občerstvení. Pokud menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) nerozhodne změnit původní předpoklad ministerstva zdravotnictví, tak by restaurace s venkovní (letní) zahrádkou mohly od pondělí 11. května znovu začít fungovat.

Na tu dobu už plánují na pivních zahrádkách na Žižkově odkrýt plachtu nejen z píp a tanků, ale v nabídce budou i pochutiny vzniklé ze spolupráce s podnikem Grill U Roštáků, zmrzlina, stánek s nealkoholickými nápoji i bar v kontejneru – podobně jako ve zmíněném HolePointu či hlavně mezi turisty velmi oblíbeném konceptu Manifesto Market. Podle informací Pražského deníku se na Ohradě do budoucna počítá i s farmářskými trhy.

„Jsme rádi, že se právě Žižkov, tradiční lokalita hospod a pivní kultury, může pochlubit největšími zahrádkami v celé Praze a nemůžeme se dočkat, až prostor otevřeme,“ napsali před pár dny lidé ze Žižkov BeerGarden na facebokových stránkách. Na webu pak k žádosti o příspěvek dodali: „Teď musíme jenom čekat, platit složenky a koukat na prázdný pozemek. Pomozte nám postavit místo na nohy.“ Zatím se vybralo 14 tisíc z požadavaných osmdesáti.

Nechceme tlačit ceny nahoru

„Největší neštěstí v souvislosti se šířením nemoci covid-19 je pro nás zrušení sportovních a kulturních akcí,“ vypráví Pacner s tím, že kvůli mistrovství světa v hokeji, fotbalovému Euru či olympijských hrách v Tokiu chtěli s kolegy pořídit obří LED obrazovku pro sledování přenosů. Teď však musí postačit plátno – třeba na promítání filmů. Dohodnutá jsou pravidelná vystoupení stand up komiků z Underground Comedy. „Koncerty pro menší počet lidí snad přijdou na řadu později,“ věří provozovatelé. V areálu bude kromě kurtu na plážový volejbal také dětské hřiště.

A co možná námitka staromilců, že Žižkov BeerGarden nebude tak „lidový“? Že bude cílit na mladší a movitější klientelu? „Nechceme tlačit ceny nahoru,“ odpovídá Pacner a dodává, že menu i nabízené služby budou rozmanitější. „Věříme, že pro místní je dobrá zpráva, že otevíráme a že si k nám najdou cestu. Také pro developera to může být vizitka, že nepřináší na Žižkov nic špatného.“

Také na zahrádkách v „Riegráčích“ si budou muset Pražané i návštěvníci hlavního města zřejmě zvyknout na trochu jiný koncept. Zástupce předchozího nájemce Park Café na dotaz Pražského deníku sdělil, že současné dění souvisí už s jiným provozovatelem.

V oploceném prostoru městského parku se po více než roce konečně začalo něco dít. Během koronavirové krize tu nabízeli kávu do kelímku, nyní pod kaštany přibyly stoly a lavice, na pódiu visí česká vlajka a pod ní je připraven zelený stan, kde by se měl nacházet výčep. Také v Riegrových sadech se začne podle cedulí provizorně už v pátek.

V Riegrových sadech chybí souhlas památkářů

Městská část se snažila v minulosti soukromý areál odkoupit, ale jednání s rakouskou firmou ZET-Invest, která prostor vedle bývalé Šretrovy restaurace vlastní, byla bezvýsledná. „V minulých dnech majitel požádal stavební úřad o povolení dočasných buněk s občerstvením před pódiem. Pokud je nám známo, nebyl k tomu doložen souhlas památkářů. Zatím tedy nic povoleno být nemohlo,“ napsala Pražskému deníku Andrea Zoulová, mluvčí Prahy 2.

Takže pokud úřady povolí a v létě bude příznivá epidemiologická situace, vypadá to, že obyvatelé metropole svůj „boj se suchem“ zvládnou dobře. Kromě těchto dvou pivních zahrádek si lze užívat dobrého jídla a pití pod širým nebem také v Letenských sadech. Po magistrátní novele tržního řádu už se může prodávat alkohol také u podstavce bývalého Stalinova pomníku, kde stejně obecně prospěšná společnost Containall pořádala kulturní akce a nabízela v rámci Kulturního centra Stalin čepované pivo a jiné nápoje už dříve.

První sudy už narazili také podnikatelé z Přístavu 18600. Oblíbenému místu u řeky na karlínském břehu naproti ostrova Štvanice totiž hrozil zánik. Ale radnice Prahy 8 se nyní pochlubila, že chce Přístavu 18600 pomoci přežít vládní restrikce v rámci boje s koronavirem. 

„Přijďte na pivo!“ loučí se čtvrteční průvodce Pražského deníku žižkovskými zahrádkami. Tuto výzvu pravděpodobně přijme nejen autor textu. Na sociálních sítích se na obnovení provozu v Riegrových sadech sešlo několik radostných komentářů (i v cizím jazyce). Tak na zdraví!