Pořadí ulic určuje výše nájmu v nákupních ulicích. Nájemné v Pařížské k letošnímu třetímu čtvrtletí činí 2 719 eur za metr čtvereční ročně (66 tisíc korun). Pařížská se mezi 47 mezinárodně porovnávanými ulicemi umístila na 17. místě. Do žebříčku je vždy zařazena jedna nejdražší ulice z každé země.

„Centrum Prahy se dlouhodobě řadí k nejatraktivnějším a špičkovým světovým nákupním destinacím, čehož jsou si dobře vědomi majitelé tamních retailových nemovitostí i nájemci. V rámci střední Evropy nemá Česko konkurenci, další v žebříčku je až na 29. místě Maďarsko s budapešťskou Váci utca,“ uvedl Jan Kotrbáček, partner poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která žebříček sestavuje.Česká republika se v první dvacítce zemí umisťuje opakovaně, v předchozím ročníku průzkumu byla ulice Na Příkopě na 18. místě.

Z každé země se v žebříčku objevuje pouze jedna ulice. Pařížská přitom není jediným českým místem dosahujícím hodnot srovnatelných s předními evropskými lokalitami. Také ulice Na Příkopě se svými 60 tisíci korunami za metr čtvereční ročně je srovnatelná třeba s prémiovými nákupními třídami v Kodani, Barceloně nebo Amsterdamu. V těsném závěsu za ní je také Václavské náměstí.Pro srovnání: na realitních serverech lze nyní nalézt k pronájmu například obchodní prostory v nově vznikající čtvrti na Knížecí, jejich nabídková cena dosahuje zhruba desetiny nájmů v luxusní Pařížské.

Obě přední pražské ulice jsou atraktivní pro prestižní maloobchodní značky, každá z nich má přitom specifickou skladbu nájemců, s nimiž se pojí i určitý typ zákazníků. Zatímco Příkopy díky své pozici v nejnavštěvovanější lokalitě Česka přitahují mainstreamovou a lehce prémiovou klientelu, Pařížská si udržuje punc luxusu a prémiových značek.„Pokud bychom vzali v úvahu všechny ulice ve sledovaných zemích, Pařížská je celkově 30. nejdražší ulicí v Evropě, zatímco Příkopy obsazují 33. příčku,“ okomentoval pořadí ekonom Lukáš Kovanda s tím, že obě ulice představují rovněž dvě vůbec nejdražší adresy zemí bývalého východního bloku. Nejdražší budapešťská ulice je v Evropě na 40. místě, další drahé ulice bývalého východního bloku, včetně varšavské a bratislavské, jsou až v páté desítce evropského pořadí.

Podle Kovandy jsou covidová doba a její důsledky klíčovým důvodem, proč ulice Na Příkopě letos přelomově opustila trůn, který obsazovala nejméně po dvě desetiletí. Oproti době před covidem klesly nájmy Na Příkopě podle Cushman & Wakefield o třináct procent, zatímco v Pařížské jsou letos stejné jako před covidem.

„Covid zasadil ránu spíše Příkopům než Pařížské, neboť ceny nájmů se Na Příkopě více odvozují od intenzity turistického ruch a od obecného zájmu o kancelářské prostory. Jak turistický ruch, tak poptávka po kancelářích během covidu citelně utrpěly. Naopak cena nájemného v Pařížské je více odvozena od toho, jak se daří prémiovým rezidenčním nemovitostem a také luxusnímu maloobchodu. Rezidenční nemovitosti prožily během pandemie nebývalý boom a luxusní značky nakonec nebyly pandemií tak poškozeny jako běžný maloobchod,“ vysvětlil Kovanda.

Jedním z důvodů, proč pandemie tolik nepoškodila segment luxusního maloobchodu, je prý skutečnost, že si lidé během pandemie uvědomili, že život může být krátký a chtějí si jej více užít teď a tady. Na tento sentiment se odvolávali někteří šéfové luxusních značek.