„Zbavit se kontroly nad Pražskými vodovody a kanalizacemi, bylo jedno z těch horších rozhodnutí, které se v minulosti na radnici udělaly. Voda je samozřejmě významnou strategickou komoditou a město musí mít nejen ji, ale celou vodárenskou infrastrukturu pod absolutní kontrolou,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Jednání trvala dlouho 

Hlavní město, Pražská vodohospodářská společnost, a.s., (PVS) a společnost Veolia se už dohodly na postupu prodeje minoritního podílu PVK zpět do majetku Prahy. „Jednání trvala dlouho a patřili k těm nejnáročnějším, která jsem ve funkci zažil. Musím ale poděkovat za konstruktivní přístup všem zúčastněným stranám,“ řekl radní Karel Grabein Procházka.

„Hlavní město považuje PVK za efektivně fungující společnost a přes svůj podíl chce mít větší účast na provozování vodárenské infrastruktury. To je i jeden z hlavních důvodů připravovaného holdingu městských firem, do kterého se PVK v budoucnu rozhodně začlení,“ doplnil radní.

Kupní cena za minoritní podíl vzejde z výsledků znaleckého posudku. Podle předpokladů půjde o částku v rozmezí od 1,75 až 1,97 mld. Korun. Záměru musí schválit zastupitelstvo a orgány Veolie. „Věříme, že podíl hlavního města v provozní společnosti PVK přispěje k rozvoji našich dlouhodobých partnerských vztahů s městem," uvedl Martin Bernard, ředitel společnosti Veolia ČR.