Rekonstrukce a modernizace obchodního domu Máj se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Historická budova na rohu Národní a Spálené ulice se veřejnosti znovu otevře již v červnu. Novinkou bude zpřístupnění devíti pater z celkem jedenácti podlaží namísto původních šesti.

„Původní monofunkční obchodní dům Máj se promění v moderní víceúčelové centrum Máj Národní, které uspokojí zákazníky na poli obchodu, stravování, kultury a zábavy. Změna spočívá především v zásadním rozšíření nabídky jednotlivých služeb," říká Martin Klán, člen správní rady Máj Národní a.s.

Rekonstrukce obchodního domu Máj v Praze, průběh stavby, červenec 2023:

| Video: Youtube

Na projektu rekonstrukce se s developerskou společností AMADEUS Real Estate, která Máj Národní vlastní od roku 2019, podíleli i původní dva architekti Martin Rajniš a Johny Eisler, a památkáři.

V současné době jsou dokončeny hrubé stavební práce a intenzivně se pracuje na realizaci jednotlivých nájemních jednotek, aby vše bylo připraveno pro instalaci finálních interiérových prvků. Na fasádě bude i umělecké dílo sochaře Davida Černého.

Vše na jednom místě

V prvním podzemním patře bude k dispozici prodejna Tesco v nové podobě. První a druhé patro obsadí nájemci v kategoriích restaurace, kavárny, květinářství, doplňky, drogerie atd.

Foodhall nabídne přibližně 750 míst k sezení a pestrý sortiment rychlého i klasického občerstvení v režii věhlasných značek Popeyes, Burger King, Banh-mi, Prima bašta, Misushi, Amerikanos a dalších.

Původní obchodně těžko využitelné prostory v horních podlažích se promění na místa zasvěcená zábavě, kultuře a vzdělávání. A jako jedinečný bonus restaurace s 360° výhledem na celou Prahu umístěná v nejvyšším patře.

Historie Máj Národní

Obchodní dům vznikl v letech 1972–1975 podle vítězného soutěžního návrhu Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše. Dnes je považován za významný doklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenávající styl high-tech.

V době otevření v dubnu 1975 šlo o druhý největší obchodní dům v Praze, dostal proto název 02. Číslovku na fasádě však záhy nahradila nepřehlédnutelná rudá hvězda na střeše. Následně byl obchodní dům přejmenován na Máj a toto označení je s ním dodnes nejčastěji spojováno, přestože budova změnila název ještě několikrát. Začátkem roku 2019 budovu zakoupil stávající vlastník, společnost AMADEUS Real Estate.