Vyplývá to z nejnovějších dat Deloitte Develop Indexu, který každé dva měsíce mapuje vývoj na pražském developerském trhu a sleduje vývoj nabídkových cen nových bytů.

„Průměrná cena nových bytů v Praze klesla počtvrté v řadě. Mezi hlavní důvody těchto propadů bezesporu patří setrvale vysoké úrokové sazby, prázdninové měsíce, vyčkávací taktika případných kupujících a vysoká inflace,“ řekl Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte.

Podle něj tak zájem o nové byty nerostl, nebo dokonce klesal a tomu odpovídá i pohyb nabídkové ceny.

Klesl i počet prodaných bytů

Samotný prodej nových bytových jednotek v období před letními prázdninami, navzdory klesající poptávce, neklesal. I to se však nyní změnilo. Zatímco v květnu a v červnu letošního roku bylo na pražském rezidenčním trhu podle informací developerů prodáno celkem 785 nových bytů, o prázdninách už to bylo jen 480. Během tohoto období naopak bylo do nabídky opětovně vráceno 121 bytů.

close Nabídkové ceny nových bytů v Praze za červenec–srpen 2023. info Zdroj: Deloitte zoom_in Nabídkové ceny nových bytů v Praze za červenec–srpen 2023.

„Čtyřicetiprocentní pokles prodejů je skutečně citelný propad. Je evidentní, že situace developerů aktuálně není jednoduchá. Oproti předchozím rokům, kdy poptávka převyšovala nabídku, musí nyní více investovat do marketingu a dalších aktivit na podporu prodeje. Přesto si myslím, že majitele pro nové bytové jednotky nakonec najdou. Může to však trvat déle,” uvedl Hána.

Nejvíce nových bytů hlásí Smíchov a Praha 9

Nejvíce nových bytů k prodeji bylo v létě na Praze 5 (1 652 bytových jednotek), Praze 9 (1 445) a Praze 4 (1 211). Naopak nejmenší množství nových bytů k prodeji bylo na Praze 1 (29 bytových jednotek), Praze 2 (147) a na Praze 7 (313). Na konci léta bylo v nabídce celkem 167 dostavených projektů, dalších 160 je ve výstavbě a 22 před výstavbou.

Nejvíce nových bytů na pražském nemovitostním trhu v daném období prodal developer Central Group (91 bytů), následovaný investičním fondem QI (32 bytů) a společnostmi Penta (31), Vivus (28) a Skanska (21).

Klesla i prodejní cena

Pokud jde o skutečně prodané byty bez ohledu na to, zda jde o novostavby nebo prodej starších bytů, i zde cena v metropoli klesala, a to o 2 % na 114 500 Kč za metr čtvereční. Plyne to z dat žebříčku Real Index za druhé čtvrtletí roku 2023.

Pro srovnání, v tu dobu se prodávaly byty ve Středočeském kraji v průměru za 74 400 korun za metr čtvereční, což byl oproti předchozímu čtvrtletí pokles o dvě procenta. Zde je ale údaj zkreslen použitým vzorkem, v indexu jde totiž o průměrnou cenu jen za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

close Skutečné ceny prodaných bytů v ČR za 2. čtvrtletí 2023. info Zdroj: Deloitte zoom_in Skutečné ceny prodaných bytů v ČR za 2. čtvrtletí 2023.

Na území metropole zaznamenala největší propad městská část Praha 4 (-9,6 %), Praha 9 (-5,5 %), Praha 2 (-5,2 %) a Praha 8 (-4,2 %). Nejvyšší růst se naopak projevil v Praze 7 (4,9 %), Praze 3 (3,3 %) a Praze 6 (2,9 %).

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Pražský deník.