S průměrným platem si v současnosti není možné na území hlavního města Prahy na hypotéku pořídit ani byt 1+kk. Natož byt větší. A to je pro obyvatele Česká republiky, kteří jsou orientovaní převážně na vlastnické bydlení, neradostná zpráva. Podle dat Eurostatu ve vlastním bytě či domě bydlí 79 procent tuzemských domácností, což představuje jedno z nejvyšších čísel v Evropě. Unijní průměr činí 70 procent. Tomu odpovídá situace v Praze, kde je poměr vlastnického a nájemního bydlení přibližně 70 ku 30.

Trh se mění

„Na poli pronájmů došlo v hlavním městě k několika skokovým změnám, které se odehrály v krátkém časovém sledu. Nejprve je způsobila pandemie koronaviru a s ní spojené uvolnění bytů dříve nabízených prostřednictvím Airbnb, poté přišla vlna lidí prchajících před válkou na Ukrajině,“ vysvětlil Josef Stanko z oddělení průzkumu trhu ve společnosti Colliers.

Před pandemií v roce 2020 byl podle jeho vyjádření počet bytů pronajímaných přes Airbnb odhadován na více než 14 tisíc. Krátce po vypuknutí covid-19 se ale s náhlým odchodem studentů a turistů mnoho z těchto bytů dostalo na trh střednědobých a dlouhodobých pronájmů.

„To v prvním čtvrtletí roku 2021 srazilo průměrné požadované nájemné na přibližně 310 korun za metr čtvereční,“ popsal změny na trhu Stanko a dodal, že ačkoli s odeznívající pandemií začalo nájemné opět růst, dostupnost bytů na pronájem se od prvního pololetí roku 2021 výrazně snížila. A to z více než 13 400 jednotek ve druhém čtvrtletí loňského roku na pouhých 6 100 bytů v letošním třetím čtvrtletí. Podle Stanka za tím stojí zejména příchod lidí z válkou sužované Ukrajiny.

Jak vyplývá z analýzy portálu Flat Zone, vycházející z veřejně dostupných záznamů na cca 20 realitních serverech, průměrná nabídková cena pronájmů v Praze se v druhé polovině roku „usadila“ na 393 korunách za metr čtvereční. „Průměrná cena pronájmů roste od začátku roku 2020 tempem přibližně 20 procent ročně. Nejdráže se nyní pronajímají byty 1+kk, nejlevnější jsou – z pohledu metru čtverečního – byty 3+kk, respektive 3+1,“ sdělil Vít Soural, projektový manažer Flat Zone.

Nájemníci si připlatí

Nedostatek bytů na pronájem způsobil, že pražský nájemní trh přitahuje pozornost nových provozovatelů takzvaných institucionálního pronájmu (pronajímatelem jsou firmy, které vlastní řadu bytů a nikoli fyzické osoby vlastnící jeden byt) a i tradiční developeři začali uvažovat o projektech PRS (z angl. Private rented sector - soukromý nájemní sektor, pozn. red.), v nichž bývají z důvodu nadstandardních služeb a profesionální správy ceny vyšší.

„Z dostupných údajů vyplývá, že nájemné v těchto projektech činí 350 až 750 korun, v centru města 450 až 650 korun za metr čtvereční,“ řekl Josef Stanko a doplnil, že podle odhadů společnosti Colliers se počet bytů této kategorie v metropoli pohybuje mezi 5000 až 7500, včetně těch, které jsou v současné době ve výstavbě.

„Ačkoli budeme i nadále preferovat vlastnické bydlení, trh s nájemními byty setrvale poroste, a to zejména s ohledem na ekonomickou situaci a podmínky, za nichž lze získat byt prostřednictvím hypotéky. PRS tak bude stále častěji jednou z mála možností, díky níž budou moci lidé v hlavním městě pracovat i bydlet,“ domnívá se Stanko.

Kde se v Praze staví do nájmu?

Koncem listopadu zkolaudovala developerská společnost AFI Europe rezidenční projekt AFI HOME Karlín. Vznikl rekonstrukcí dvou budov z počátku 20. století, které doplnila desetipodlažní novostavba. Stojí na rohu Thámovy a Pernerovy ulice v Karlíně a na pronájem nabízí celkem 172 bytů.

Další novostavbou, jíž tento developer rozšířil nabídku nového nájemního bydlení v Praze, se stal AFI HOME Třebešín, pátá etapa projektu Tulipa Třebešín. V ulici K Červenému dvoru v Praze 3 byl zkolaudována letos v červenci a na trh přinesl celkem 61 bytů.

Projekt se 140 plně vybavenými byty určenými k pronájmu vzniká také pod taktovkou společnosti Trigema, a to na Invalidovně v Praze 8. Nese název Fragment a přehlédnout ho nelze zejména díky atypické fasádě a monumentální soše ženy, která dům „podpírá“.

Příklad aktuálních cen pronájmů bytů 1+kk v developerských projektech v Praze (v Kč za měsíc)
Praha 1 - Nové Město, ul. Washingtonova, 33,9 m², 19 493 Kč
Praha 3 - Žižkov, ul. K Červenému dvoru, 41,8 m², 20 900 Kč
Praha 5 - Luka, ul. Mukařovského, 29 m², 16 900 Kč
Praha 5 - Zličín, ul. U Radosti, 35 m², 17 000 Kč
Praha 10 - Strašnice, ul. Na Palouku, 1+kk 28 m², 19 000 Kč
Zdroj: FlatZone.cz, Sreality.cz