„Ve Varšavě se konalo udílení cen CEEQA, které jsou uznávány za ‚(středo)evropský šampionát‘ v oboru real estate,“ uvedl mluvčí Penta Real Estate Martin Lánský v tiskové zprávě. Masaryčka soutěžila v konkurenci soupeřů z 18 zemí.

Budova nese architektonické řešení podle návrhu Zaha Hadid Architects, které k budově každodenně láká návštěvníky, fotografy a nadšence do kvalitní architektury. Pozornost k sobě přitahuje především zlatou fasádou.

Budova Masaryčky. | Video: Deník/Radek Cihla

Budova je podle majitelů úspěšná i obchodně. Od počátků budila velký zájem mezi možnými nájemci kancelářských i obchodních prostor, byla z velké části vyprodaná už dlouho před dokončením a nastavila nové české rekordy ve výši komerčního nájemného.

„Těší nás, jak se z opuštěného území v okolí kolejí Masarykova nádraží rodí nová živá čtvrť. Odborná veřejnost už teď vidí, že se nám podařilo něco mimořádného, a ocenění CEEQA to jen potvrzuje. A pozitivní změnu vnímají i občané a návštěvníci Prahy, kterým se v okolí Masaryčky a Florence dobře žije a pracuje a rádi se tam vrací,“ řekl Petr Palička, generální ředitel společnosti Penta Real Estate pro Českou republiku.

Budova neušla pozornosti ani zahraničním novinářům. Deník New York Times stavbu zařadil mezi atraktivní turistické cíle, které by návštěvníci Prahy neměli minout.

Komplex dvou budov nabízí obchody, gastroprovozy, a sídla firem a finančních institucí. Dohromady nabízí budovy 4700 metrů čtverečních obchodních ploch a přes 22 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

Přípravy trvaly 10 let. A než Penta Real Estate začala stavět, musela získat více než 300 razítek. Po dvou letech samotné stavby pak byla budova za 2,5 miliardy korun hotova loni na podzim. Samotná fasáda stála půl miliardy.

Výrobu celé fasády, pro jejíž podobu byly inspirací železniční koleje a jejíž zlatá barva má zase odkazovat na pražské věže, měla na starosti pražská firma Sipral. Ve výrobní hale v Jirnech vznikly jednotlivé kusy fasády, které dají dohromady více než osm tisíc metrů čtverečních.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Pražský deník