„Zájemci o luxusní nemovitosti se dnes mnohem více zajímají o energetickou náročnost daného objektu. A to nejen kvůli schválené legislativě či ekonomické stránce věci, ale především s ohledem na své vlastní požadavky a představy o udržitelném bydlení,” říká Jiří Kučera, ředitel pražské realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties. Bydlet udržitelně se podle něho stává pro majitele prémiových nemovitostí standardem, novým atributem luxusu.

Obecně vzato ale trh exkluzivních nemovitostí nepříznivé události uplynulých měsíců, k nimž patří situace na poli hypoték, vysoké ceny bydlení, válka na Ukrajině či energetická krize, zasáhly jen velmi okrajově.

„Například kvůli drahým, v současnosti v podstatě nedostupným hypotékám trh s luxusními nemovitostmi nikterak netrpí. Už dlouhou dobu je totiž dostatečně saturován bonitní, převážně tuzemskou klientelou, která nemá potřebu pro koupi nemovitosti využívat externí financování. V důsledku zvyšujících se úrokových sazeb odpadla i případná chuť vypomoci si velmi levnými penězi z úvěru a ty vlastní použít na jiné investice,“ vysvětluje Kučera.

| Video: Youtube

V segmentu těch nejexkluzivnějších nemovitostí podle Kučery velký zájem poptávajících přetrvává. „Luxusní nemovitosti, které jsou na pražském trhu velmi dobře prozkoumány a kupujícími sledovány, na ceně neztrácejí. Těch opravdu velmi kvalitních je výrazný nedostatek a poptávka po nich se soustřeďuje do několika lokalit. K nim už tradičně patří centrum metropole a dále pak vilové čtvrti Prahy 6 a Prahy 5.

Ale protože tyto lokality mají omezenou schopnost zájem uspokojit, přelévá se převis poptávky do dalších částí hlavního města, do míst, která dříve nebyla prvoplánově vnímána jako destinace poskytující kvalitní a zároveň velmi luxusní bydlení,” popisuje situaci na trhu Jiří Kučera.

Komplikovanější to ale podle něho začíná být v případě ,standardně‘ exkluzivních domů, kde jsou ze strany prodávajících i kupujících cítit určité výkyvy, způsobující mírné prodloužení doby realizace obchodů. “Kupující zde přece jen čekají na eventuální pokles cen a s koupí nijak nespěchají. S výjimkou případů nucených prodejů však se svou představou o dobré ceně prodávající níž nejdou, což vede k určitému zpomalení, nikoli však ke zmrazení trhu,” říká Kučera.

Přitažlivé pozemky

U pozemků v Praze a jejím bezprostředním okolí převládá podle zjištění kanceláře Luxent – Exclusive Properties zájem ze strany investorů. S přibývající vzdáleností od metropole pak narůstá a převažuje poptávka koncových uživatelů - lidí, kteří plánují výstavbu domu pro vlastní bydlení.

„Pozemky jsou a zůstanou investiční stálicí, takže jejich ceny stále přiměřeně porostou. Pro typické střadatele trvá jejich obliba coby nástroje na uchování hodnoty peněz v době inflace. V současnosti je to zároveň velmi výhodná investice i z pohledu developerů, kteří mají tendenci nezahajovat větší, investičně nákladné stavby z důvodu vysoké ceny a nejistoty ohledně opětovného nastartování poptávky. Pozemkový development není tak investičně náročný a lze jej často pokrýt vlastními zdroji, respektive potřeba čerpat externí finance se koncentruje do relativně krátkého období jejich zasíťování,“ konstatuje Jiří Kučera.

Největší zájem developerů je pak ve Středočeském kraji o místa s co největší koncentrací lidí a velmi dobrou dopravní obslužností.

„Dlouho jasně dominovalo Kladno, kde se staví mnoho projektů, stejně tak byla značně oblíbená Mladá Boleslav. Dnes je zájem rozprostřen rovnoměrněji. Přítomnost kolejové dopravy favorizuje další místa, stejně tak je předností těsná blízkost Prahy. K takovým lokalitám patří například Brandýs nad Labem – Stará Boleslav,” dodává Kučera.