Jednou z novostaveb, kterou lze zařadit mezi nadstandardní rezidenční projekty, je Vila Clemance rostoucí v místech, kde se na Smíchově potkává Podbělohorská s ulicí Nad Klamovkou. Bytový dům o třech nadzemních podlažích v zahradě v blízkosti stejnojmenné stanice autobusu nahradí původní objekt, který tam ukryt ve vzrostlé zeleni ještě před nedávnem stával.
Developerem komorního projektu, který zahrnuje pouze šest bytových jednotek, je skupina OPBH Development. Mnozí pamětníci předrevolučních časů by se mohli domnívat, že OPBH v názvu společnosti naznačuje návaznost na někdejší Obvodní podnik bytového hospodářství. Ale není tomu tak.
Podle výkonného ředitele Michala Horáka jméno firmy vzniklo s nadsázkou a snahou majitelů bylo vtisknout oné zkratce zcela novou image vyjadřující principy, na nichž novodobé OPBH své podnikání staví. Značí slova Odvaha, Prostředí, Budoucnost a Hodnota.
Autorem architektonického návrhu Vily Clemance je Petr Červášek ze studia ADR, jehož název je vlastně také akronymem – za uvedenými písmeny se v tomto případě ukrývají slova Architektura Design Realizace.
Výstavba vily, která se v současné době nachází ve fázi budování prvního podzemního podlaží, potrvá zhruba čtyřiadvacet měsíců a její dokončení je naplánováno na závěr léta příštího roku. Vzhledem k tomu, že prodej bytů byl spuštěn v těchto dnech, vybírat si lze ještě ze všech jednotek.
Pod dalším projektem, který vzniká v Praze 5 a je možné jej zařadit mezi luxusní, je podepsána developerská společnost Pechlátova 50 Development. Architektura rezidence nazvané Garden Lofts, inspirované osobitým charakterem industriálních staveb typických pro tuto část metropole, pochází z pera architekta a někdejšího pražského primátora Jana Kasla.
Dům o pěti nadzemních podlažích, jehož výstavba by měla být v Pechlátově ulici dokončena už letos na jaře, vyrostl nedaleko Dívčích hradů. Z celkového počtu 22 bytů, mezi nimiž se nacházejí i střešní lofty, je podle webu projektu aktuálně prodána více než polovina.
Jaselská 33. To je lakonický název projektu, respektive činžovního domu stojícího na rohu ulice Dejvické a Jaselské v Praze 6, který v současnosti prochází kompletní rekonstrukcí. Páté a šesté nadzemní podlaží domu nabízí celkem deset bytových jednotek, jejichž prodej byl spuštěn počátkem dubna, a tak je zatím k dispozici v podstatě kompletní nabídka. Developerem projektu, respektive investorem rekonstrukce, při níž budou zachovány původní secesní prvky, je společnost CASU Invest.
Kompletně zrekonstruovaný činžovní dům se zahradou, wellness zónou se saunou a vířivkou. Moderní interiérové prvky, které budou doplněny o prvky klasické. Pětadvacet jednotek zahrnujících jak standardní byty, tak garden apartmány a mezonetové townhousy. To vše zahrnuje další projekt realizovaný v Praze 6, a to Gotthard Yard v ulici Čs. armády. Architektem projektu, za nímž stojí developerská společnost SFG Development, je Martin Klejna z ateliéru P6PA+Architects. Aktuálně v tomto projektu zbývá na prodej pět jednotek.
V úvodu zmíněným tradičním rezidenčním lokalitám ale nabídkou bydlení s vůní luxusu konkurují i další městské části. Například v Karlíně, v pátém patře kompletně zrekonstruovaného novorenesančního činžovního domu na rohu Urxovy a Sokolovské ulice, byla vybudována pětice více než stometrových mezonetových bytů. V tuto chvíli je možné vybírat si z kompletní nabídky nově vybudovaných jednotek.
Na Sedmičce, konkrétně v Troji, pak výstavbu projektu Bella Vista připravuje developerská společnost JRD Real Estate spolu s investiční skupinou RSJ. Dva viladomy inspirované funkcionalismem začaly v ulici Pod Hrachovkou růst začátkem roku, jejich dokončení je plánováno na druhou polovinu roku 2024.
Za architektonickým konceptem projektu, v němž se nachází 26 bytů, stojí kancelář SYNC Architecture. V současnosti je tam prodáno 40 procent jednotek.