Nula. Takový výdělek čekal od března do května letošního roku na průvodkyni Hanu Kniežovou, matku samoživitelku se dvěma nezletilými dětmi. „Průvodci v Praze vydělávají o sezóně, která začíná v březnu a končí vánočními trhy. „Do karantény jsme tedy všichni vstupovali s prázdnou kasou,“ říká průvodkyně s dvacetiletou praxí, která v metropoli provází zahraniční turisty v angličtině a italštině.

Na začátku března s kolegy průvodci rozebírali, jaký dopad na ně karanténa bude mít. „Optimisté se toho nebáli. Očekávali, že už prázdniny budou jako minulý rok. Pesimisté byli opatrnější. Ale už tehdy jsem slyšela z našich řad hlasy, že dříve, než za rok se to nespraví. A nyní jsou v koncích už i optimisté,“ popisuje průvodkyně.

Za pravdu jí dává i Miroslav Prokeš, který více než půlstoletí provází v Praze turisty v angličtině, němčině, ruštině a švédštině a je členem výboru profesního spolku Asociace průvodců ČR.

„Pokles byl v létě meziročně přibližně o 85 procent, od března je to v průměru o 93 procent. Pro mnoho průvodců je to opravdu likvidační. Když se 10. března Praha a všechna turistická centra vylidnila, ze dne na den jsme přišli o práci. Nedorazila ani jediná školní exkurze, kterých je jinak na jaře plno,“ řekl Pražskému deníku Prokeš.

Podle údajů Prague City Tourism (PCT) je v metropoli zhruba 1 500 licencovaných průvodců. Pro organizaci loni pracovalo přes sto průvodců a prováděli turisty ve dvaceti jazycích. „Situace spojená s pandemií koronaviru proto zasáhla průvodce opravdu fatálně. Květen a červen patří – za normální situace – k nejsilnějším měsícům, kdy bývá až 150 akcí za měsíc. Tento rok se to však pohybovalo okolo 25 akcí,“ sdělila Klára Malá, tisková mluvčí PCT.

Slováci, Poláci či Němci

Mezi národnostmi, které si během léta našly cestu do Prahy, jsou podle průvodců hlavně Slováci, Poláci, Němci, Rakušané a v menší míře Italové a Francouzi. „Naopak návštěvníky ze Spojených států amerických, Číny nebo Jižní Koreje očekáváme nejdříve v příštím roce,“ vyjmenovává Klára Malá.

A jaké vyhlídky mají v současné době průvodci? „Někteří jsou už na úřadu práce,“ popisuje Miroslav Prokeš. Samoživitelka Hana Kniežová doufá, že se uživí následující měsíce překlady. „Bohužel i tento trh je nyní rovněž v krizi a přesycený, protože musí uspokojit armády tlumočníků, kteří jsou ve stejné situaci jako průvodci, protože nejsou konference. Další možností je pak kasa v supermarketu,“ připouští průvodkyně, která si od června do srpna nevydělala žádný z měsíců ani minimální mzdu.

Podle průvodce Miroslava Prokeše se někteří jeho kolegové již psychicky zhroutili.

„Jsou to mnohdy lidé v produktivním věku, s malými dětmi, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Přitom vláda na počátku nouzového stavu veřejně slíbila, že nenechá nikoho padnout. Pomohla nebo pomůže záchranářům, zdravotníkům, hoteliérům, seniorům, lázním… Chybějí snad jen sexuální pracovnice. A také my, průvodci. Průvodci jsou živnostníci jako každý jiný. A pokud je nám znemožněno podnikání, měli bychom dostat podporu, naše náklady na živobytí nikam nezmizely,“ vysvětluje Prokeš.