Konečně se do metropole vrátil život. V pražských ulicích bylo díky uvolňování vládních opatření ve čtvrtek výrazně rušněji než v předchozích týdnech. A najít v poledne v pražských Dejvicích restauraci, kam by mohli čtyři lidé přijít na oběd, nebylo zrovna jednoduché. Ve většině podniků byly sice některé stoly prázdné, podle vládních nařízení ale mohou restaurace svou kapacitu naplnit pouze z poloviny.

Taková situace panovala například v restauraci U Topolů. „Máme plno, rezervace jsou plné i na večer a na zítra. Volněji máme až o víkendu,“ sdělila reportérovi Deníku obsluha podniku.

Podobně na tom byla i restaurace Kulaťák na Vítězném náměstí, lidí začalo ubývat až po poledni.

V Praze 6 měl plno například i Libocký pivovar. „Na dnešek už máme rezervace, zamluvená je přibližně polovina restaurace, tedy veškerá povolená kapacita,“ prozradil majitel pivovaru David Pátek. Lidé do jeho podniku chodí spíše na večeře. „Máme zaplněná všechna odpoledne a večery na příští dny i a na víkend,“ prozradil hospodský.

Rezervace pouze štamgastům

Kromě restaurací bylo ve čtvrtek rušno také v pivnicích a barech. Na své hosty se od rána těšil například hospodský Tomáš Troy, který provozuje hospůdku U Báby v Karlíně. Lidé za ním přišli již po otevření v 10 hodin dopoledne. „Jen za dopoledne se u nás otočilo asi 15 hostů. Největší nápor ale přišel po 14. hodině,“ prozradil Troy. Jeho podnik čítá kapacitu 60 míst, kvůli vládním nařízením jich dovnitř může vpustit jen 30.

Stoly ale rezervuje nerad. „Pouze štamgastům, naši pánové jsou zvyklí chodívat kolem druhé. Po práci kolem šesté, sedmé pak přicházejí mladší štamgasti. Dohromady jsem jim dal čtyři stoly po čtyřech,“ svěřil se hospodský.

Máme plno, hlásí kadeřnice

Kromě restaurací a barů dnes poprvé od 5. října otevřely také kadeřnictví. Ten, kdo si chce po více než měsíci své kadeře nechat upravit, ušetří čas, pokud se předem objedná.

Například kadeřníci salónu Em Hair, který má v Praze tři provozovny, přijímají zákazníky pouze na objednávku. „Na dnešek už máme plno. Jedeme podle našeho rezervačního systému. Na pátek už ale volné termíny na pánské stříhání máme,“ sdělil za kadeřnickou firmu Arsen Margarita.

Napilno mělo také kadeřnictví Hana Hasáková v Praze 1. „Nápor je velký, zvládneme to v rámci možností. Fronty u nás nejsou, máme pouze objednané zákazníky. Obsazeno je na dva až tři týdny dopředu,“ sdělila Hasáková.

Například 1. vlasové závody v Bubenči stříhají i o víkendu. Jak Deníku sdělila jedna z kadeřnic, pro dámy je již na několik týdnů obsazeno, pánská sekce ale objednávky přijímá ještě na příští týden.