To už je ale dávnou minulostí. Vysočanský areál podniku ČKD, který si vloni v červnu připomněl 125. výročí svého vzniku, od počátku 21. století postupně chátral, budovy se vyprazdňovaly či se měnily ve sklady či dílny. A mnohé čekal mnohem smutnější osud – byly srovnány se zemí.

Vysočanské metamorfózy

V posledních letech ale okolí Kolbenovy ulice v úseku od Náměstí OSN až po křižovatku s Kbelskou ulicí znovu ožívá. Zásluhu na tom mají větší či menší projekty různých developerů, kteří zdejší brownfieldy postupně mění na nové čtvrti s rezidenčními i administrativními objekty, parky, hřišti i drobnou občanskou vybaveností.

Za chystanou rekonstrukcí zmíněné továrny, situované v blízkosti stanice metra trasy B Kolbenova, stojí developerská společnost Masák & Partner Group spolu s RSBC Development Financing. Pod architektonickým návrhem projektu Lofty Kolbenova, který dosud chátrající budovu promění v bytový dům, je podepsán ateliér Masák & Partner.

Ten se dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukce historických objektů a památek a jeho práci můžeme najít na mnoha místech metropole. K těm nejznámějším patří rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery Praha, modernizace Divadla Na Vinohradech či rekonstrukce a dostavba areálu Vršovického zámečku.

„Průmyslové objekty měly v minulosti vždy jako hlavní účel funkčnost a univerzálnost prostoru. U projektu Lofty Kolbenova chceme tyto atributy propojit s novým designem a pokračovat v příběhu budovy v modernějším duchu,“ říká Jakub Masák, hlavní architekt projektu Lofty Kolbenova.

Aktuálně se v budově a okolí dokončují bourací a vyklízecí práce, zahájení rekonstrukce samotné odstartuje v listopadu. Po jejím dokončení, které je plánováno na podzim roku 2024, zde bude stát bytový dům o 215 jednotkách, ve kterém jeho tvůrci chtějí zachovat původní atmosféru i genius loci průmyslové části Prahy 9. „Areál je protknut historií a my tomuto místu chceme vrátit život. Věřím, že byty se tak stanou nejen bydlením jako takovým, ale i uměleckým a technickým artefaktem,” přibližuje vizi ateliéru Jakub Masák.

Prostory původní továrny budou přestavěny převážně na loftové byty a ateliéry různých velikostí a jako industriální artefakty zůstanou v interiérech zachovány nejen trámové stropy, ale i některé sloupy. Nově doplňované konstrukce budou, stejně jako ty původní, ze železobetonu, dělicí příčky uvnitř bytů budou řešeny zčásti jako zděné, zčásti prosklené.

K celému záměru pak patří i další industriální artefakty, k nimž se řadí interiérová schodiště z oceli nebo lithia a velká členitá kovová okna. „Tento typ projektů nás velmi baví. Specifika původní továrny, jako jsou například vysoké světlé výšky či velké hloubky traktů, jsou pro nás jen výhodou,” dodává Jakub Masák, podle kterého budou veškeré úpravy provedeny tak, aby modernizace objektu nezničila jeho původní řešení.