"Původně jsme měli pracovat z domova do září, teď nám home office prodloužili do konce roku. Do kanceláří se hned tak nevrátíme, možná už nikdy,"vypraví Karel, který pracuje pro pražskou pobočku nadnárodní potravinářské firmy.

Podle realitní poradenské firmy BNP Paribas se za minulé čtvrtletí objevilo na trhu přes 70 000 metrů čtverečních kanceláří k podnájmu. Mnoho firem dál funguje v omezeném režimu, kdy část zaměstnanců nebo i celé týmy pracují z domova. Jiní nájemci po zkušenosti z celostátní karantény zjistili, že díky informačním a komunikačním technologiím nepotřebují tolik pracovních ploch. Navíc někde i propouštějí zaměstnance.

"Převážně velké společnosti, které si pronajímají kanceláře o ploše přes tisíc metrů čtverečních, si uvědomily, že už nepotřebují všechny prostory," popisuje Kateřina Havlová z realitní společnosti CBRE.

Podle průzkumu BNP Paribas až dvě třetiny nájemců moderních kancelářských budov uvažují o tom, že část svých prostor podnajmou jiné společnosti. Stejně jako si Češi dnes mohou pronajmout jindy nedostupný byt na Starém Městě, tak menší firmy mohou zakusit, jaké je sídlit ve špičkově vybaveném administrativním centru. Zatím si však musí připlatit, protože pronajímatelé stále doufají, že propad cen na trhu komerčních nemovitostí nebude příliš citelný. Kvůli k převisu nabídky nad poptávkou je však jen otázkou času, kdy budou muset slevit.

"Vzhledem k delšímu trvání nájemních smluv si společnosti uvědomí, že je lepší mít z podnájmu pokrytou aspoň část nájemného a náklad za služby než nést celé břemeno nákladů," říká Lena Popova, manažerka z tuzemské pobočky BNP Paribas.

Nečekaná konkurence

Developerům tak přibývá nečekaná konkurence. Přibližně po deseti letech hrozí opakování situace z období finanční krize, kdy nakonec postavili jen zhruba polovinu plánovaných projektů. "Přebytečná kapacita, kterou se firmy aktuálně snaží podnajmout ovlivní chuť stavět nové projekty v příštích letech," upozorňuje Radek Procházka ze společnosti Prochazka & Partners.

"Model, kdy velká část pracovníků pracuje z domova a kanceláře se stávají místem pro setkávání a vzájemnou koordinaci je preferovaný hlavně v oblasti IT. Tam se přitom firmy donedávna předháněly v benefitech, aby pracovníci trávili většinu volného času v kancelářích," připomíná Procházka.