Výstavba „na sklad“ skončila. Alespoň do té doby, než bude jasné, nakolik koronavirová krize změní kancelářský trh a zda se práce z domova stane minimálně zčásti novým standardem.

„Z našich měření vyplývá, že přibližně pětina lidí v kancelářích není denně anebo se v nich pohybuje jen dvě hodiny. Téměř každá firma si proto může dovolit pokles na 80 procent pracovních míst, která budou sdílená. U některých může jít až o polovinu,“ řekl Filip Muška z realitní poradenské firmy CBRE.

Podle analýzy další poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate je v Praze neobsazeno 267 tisíc čtverečních metrů moderních kanceláří. Zatímco vyčkávání se zahájením nových projektů je realitou, torza rozestavěných budov by se v metropoli objevovat neměla.

„Informace o zastavení projektu z důvodu pandemie jsme dosud nezaznamenali. Setkáváme se spíše s posunutím termínu dokončení, o jeden až dva kvartály,“ uvedla Lena Popova z oddělení pronájmu kanceláří BNP Paribas.

Podle ní se poptávka po nových prostorách propadla na úroveň roku 2013. Na trh se ovšem dostávají už dřív pronajaté prostory, které nyní firmy nevyužijí, a nabízejí je formou takzvaného podpronájmu.

„Dá se očekávat, že téma podpronájmů bude aktuální i v letech 2021 a 2022. Spousta velkých firem se rozhoduje, kolik plochy k podnájmu kvůli dopadům pandemie vyčlení. Nejdříve provádí průzkumy mezi zaměstnanci, aby zjistila, jak nastavit optimální poměr mezi prací z domova a v kanceláři,“ dodala Kamila Breenová z BNP Paribas.

Rok 2022 měl přitom být obdobím největšího boomu výstavby kanceláří. Počítala s tím analýza chystaných projektů, kterou BNP Paribas vydala na začátku letošního roku. Nabídka nových prostor pro „bílé límečky“ se měla rozšířit o bezmála 240 tisíc metrů čtverečních. Na papíře existují nové budovy v bývalých průmyslových areálech, na nádražních pozemcích a také v okolí chystaných stanic metra D.