Hlavní město České republiky je šestým nejbohatším regionem v Evropě. O pozici se dělí s Horním Bavorskem, tedy oblastí okolo Mnichova. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat. Zaměstnanci pražských firem vyprodukují na hlavu tolik zboží a služeb, že to činí 176 procent unijního průměru.

Praha je pátým nejlepším regionem v počtu lidí bez práce

Podobně metropole dominuje i v dalších srovnáních mezi 276 regiony, které Brusel označuje jako NUTS 2. Pražský deník se zaměřil na ty, které jsou pro Prahu nejlichotivější. Co ze srovnání vyplývá?

Hlavní město je kupříkladu pátým nejlepším regionem v počtu lidí bez práce. Ostatně v tomto ohledu si nemohou stěžovat ani další kraje ČR. I ty jsou na tom v celoevropském srovnání relativně dobře. Podle posledních dat tedy těch za letošní únor je Česko dokonce zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé Evropské unie.

Nahuštěná Praha

Praha patří do celoevropské TOP 10 i v podílu lidí, kteří pracují v oborech zabývajících se vyspělými technologiemi. Což přitahuje kvalifikované pracovníky nejen z Česka. „Praha je nabídkou pracovních příležitostí atraktivní pro obyvatele celého státu a především pro migranty ze zahraničí," říká Zdeněk Čermák z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

A tak není divu, že počet obyvatel v metropoli přibývá. V hustotě zalidnění jí v současnosti patří (se 2605 obyvateli na kilometr čtvereční) čtrnáctá příčka mezi evropskými regiony.Ve srovnání třeba s vnitřním Londýnem, kde žije přes 10 tisíc lidí na kilometr, nejde o žádnou tragédii. A tak se třeba developer Radim Passer před rokem nechal slyšet, že do vnitřní Prahy se klidně vejde ještě celé Brno.

Doktor kam se podíváš 

Spokojení by mohli být alespoň dle statistik pražští pacienti. Počet lékařů na sto tisíc obyvatel je v metropoli druhý nejvyšší z evropských regionů, počet lůžek v nemocnicích je osmý největší. A dokážou poskytovat špičkovou péči, třeba: úmrtnost kojenců je v Praze desátá nejnižší v Evropě.

Nicméně když se jde do většího detailu, situace není z pohledu pacientů tak příznivá. Jak napsal Pražský deník před nedávnem, zatímco v centru je spousta ambulantních lékařů, okrajové části metropole bojují s jejich nedostatkem. V některých městských částech není ani jeden, což přináší problémy zejména seniorům.

close Výhody Prahy. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in