Legendární hvězda Grand Hotelu International se nachází nad střechou věže v přesné výšce 83,5 metrů nad zemí, což při nátělu vyžadovalo poměrně specifický způsob techniků.

Změna barvy hvězdy Grand Hotelu International | Video: se svolením Czech Inn Hotels

„Již při výstavbě hotelu bylo myšleno na údržbu hvězdy a tak je ve věži instalované zařízení, s příznačným názvem Buzuluk, díky kterému je možné hvězdu spustit dolu o cca 11 metrů a tím umožnit práce ve výšce 72,6 metrů nad zemí. Zařízení je ovládané ručně, kdy se točí klikou a za cca 40 minut je hvězda dole nebo nahoře. Samotnému spuštění předcházejí přípravné práce, kdy je potřeba oddělat opláštění okolo věže a další drobné přípravy, při následném vysunutí věže je zase potřeba vše dát do původního stavu, aby nikde nemohlo zatékat nebo nevzal oplechování vítr,“ komentuje technický postup nátěru ředitel hotelu Filip Dlesk.

Hvězda změnila svou barvu již po třetí v historii. Při stavbě budovy v 50. letech komunisté zvolili červenou barvu, která byla příznačná pro tehdejší dobu. Pozdější majitelé hotelu ale přešli na zelenou barvu, aby hotel zbavili stigmatu komunistického památníku.

close Změna barvy hvězdy Grand Hotelu International info Zdroj: se svolením Czech Inn Hotels zoom_in Změna barvy hvězdy Grand Hotelu International

Nicméně pamětníci z Dejvic vzpomínají i na zajímavý fakt, který možná většina Pražanů vůbec netuší. „Podle starších obyvatel Dejvic byla hvězda původně skleněná v kovovém rámu a uvnitř byl lev. Rám ovšem zkorodoval, lev byl vyňat a odvezen neznámo kam. Následně byla skleněná hvězda nahrazena kovovou, která též měla údajně zlatou barvu. Následně se teprve změnila barva na již zmíněnou zelenou. Bohužel se nám nepodařilo tyto údajné informace ověřit, takže je známe alespoň formou vzpomínek,“ dodává Filip Dlesk.

Největší česká hotelová síť Czech Inn Hotels rozšířila své portfolio o pražský hotel International na začátku loňského roku a za poslední rok došlo v hotelu k několika významným změnám. Název hotelu byl změněn na Grand Hotel International, následně byl revitalizován a otevřen ikonický bar v 15. patře nazvaný Grand Bar International a na začátku letošního roku byla znovu otevřena luxusní restaurace Honoré.

„International je klasický grandhotel, jeden z mála v celé České republice. Jde o ikonu a významnou pražskou kulturní památku. Býval to symbol luxusu a pod námi zase bude. S rekonstrukcí pokračujeme i nadále, změnou barvy hvězdy na zlatou chceme dát najevo, že vracíme Grand Hotel International zpět na výsluní,“ říká Jaroslav Svoboda, zakladatel a majitel společnosti Czech Inn Hotels.

Grand Hotel International

Hotel International vznikl v 50. letech s původním názvem Družba, samotná stavba trvala celkem 4 roky  v období 1952 až 1956. Výrazná budova hotelu je postavena ve stylu socialistického realismu, nebo také „sorely“, jak se tomuto architektonickému slohu někdy zkráceně říká. Původně měla sloužit jako ubytovaní pro vojáky, ale nakonec byl její záměr změněn a stal se z ní luxusní grand hotel. V 50. letech minulého století se jednalo o nejluxusnější hotel v Československu.

Zdroj: Czech Inn Hotels