Plánované úspory byly v době přípravy projektu vyčísleny na dva miliony korun ročně. Se změnou poměrů na energetickém trhu dnes tento propočet dosahuje více než dvojnásobku: 4,5 milionu korun, připomněl Martin Raba, který má ve společnosti na starosti technologické projekty.

To je však jen propočet týkající se vyrobené elektřiny. Už samotná instalace panelů odstínila střechu, což, jak se ukázalo v letním období, dokáže snížit teplotu v prostoru pod ní až o půl stupně Celsia. Vzhledem k tomu, že se v objektu nachází obří chlazený sklad, 14,5 tisíce metrů čtverečních, znamená to další úspory: redukuje výkon chlazení.

Protože se firma hlásí k zelené filozofii, oceňuje nejen úspory elektřiny a tím i peněz, ale i navazující souvislosti v podobě dekarbonizace: omezení emisí oxidu uhličitého. Nová fotovoltaika na střeše pokryje celkovou spotřebu elektřiny v centrálním skladu zásobujícího více než 250 prodejen až z jedné pětiny.

Takovéto úvahy zůstávají aktuální i dnes, jakkoli se se očekávalo, že kvůli válečnému dobrodružství Ruska na Ukrajině a všem jeho souvislostem bude Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) mrtvý.

„Je to nesmysl; cítíme enormní poptávku,“ zdůraznil generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák. Tato firma, která se specializuje na úsporná energetická řešení a dodávky „bezemisní“ a „zelené“ elektřiny, získala zakázku na vybudování modletického projektu loni ve výběrovém řízení.

„Za poslední roky jsme pro naše zákazníky postavili řadu zajímavých a na míru projektovaných fovoltailk,“ připomněl Čermák.

„Náročná instalace a zahájení dodávky do sítě u elektrárny s megawattovým výkonem je pro nás přesto něčím výjimečným,“ poznamenal. S oceněním, že takového projekty pomáhají snižovat závislost na dovozu fosilních paliv a posilují energetickou bezpečnost České republiky. „Stane se tak méně závislou na šílených diktátorech na východě,“ poznamenal.

Střešní elektrárna Billy v Modleticích podle Čermákových slov určitě patří do desítky nejvýznamnějších realizací svého druhu v rámci republiky. Zmínil, že jasně vede škoda Auto s projektem solárů na střeše výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí.

Významná je podle Petry Pískové ze Solární asociace třeba i fotovoltaika na logistickém areálu Southpoint Všechromy. A jsou i další. Leckteré firmy se pro fotovoltaiku nadchly tak, že plánují solární panely instalovat nejen na střechách hal či dalších objektech, ale mají v úmyslu zastřešit třeba i parkovací místa pro zaměstnance, aby tak získaly další místa pro sluneční elektrárnu.

Nejde však jen o průmyslové areály. „Fotovoltaické panely má i Národní divadlo na střeše Nové scény ND,“ upozornil Čermák.

Slunce z jihu nemusí být nejlepší volbou

Obchodní řetězec Billa nemusí zůstat jen u solárních panelů na střeše modletického velkoskladu. Mimochodem – je jich zde celkem 1834 a zvolena pro ně byla orientace východ–západ se čtrnáctistupňovým sklonem.

Směr na jih by sice umožnil dosáhnout i vyššího výkonu – avšak takto panely vyrábějí elektřinu během celého dne; od rána do večera. Navíc si vzájemně nestíní, takže je bylo možno klást těsně vedle sebe.

Aktuálně ČEZ ESCO pro řetězec Billa chystá další fotovoltaiky – tentokrát na střechách prodejen. Jako první budou na řadě ty v Berouně, v Říčanech a Slaném. Ani konkurence ale nestojí stranou – což potvrzuje třeba vedoucí logistiky Penny Tomáš Kubza.

Aktuálně řetězec provozuje 12 fotovoltaických elektráren na střechách prodejen (další jsou i na dvou logistických centrech), do konce roku jich přibude dalších šest – a během příštího roku se sluneční panely rozšíří na celou desetinu sítě prodejen.

David Veselý, který je ve společnosti ČEZ ESCO manažerem odboru zelená energetika a rozvoj, připomíná, že za posledních deset let udělaly solární panely obrovský pokrok. Účinnost se z 12 procent zvýšila na 21 procent, životnost převyšuje 30 let – přičemž ani po 25 letech by se původní výkon neměl snížit o více než 15–20 procentních bodů.

Připouští však, že pokud je optimální scénář, aby se vyrobená elektřina spotřebovala v objektu a nedocházelo k přetokům do dítě, ne všechny budovy jsou pro soláry vhodné: třeba škola má v létě prázdniny. Nebo pekárna: peče hlavně v noci, kdy slunce nesvítí.