Některé peněžní ústavy dočasně zastavily financování nových projektů, jiné půjčují jen osvědčeným stavitelům, kteří už mají pro velkou část chystaných bytů sjednané kupce. Největší pražský rezidenční developer Central Group prodával v minulé dekádě v průměru 800 bytů ročně. Pro letošní rok plánoval zařadit do prodeje až tisícovku bytů. Všechno je ale po nouzovém stavu, vyvolaném pandemií covid-19, jinak.

Od začátku roku firma dala na trh celkem 301 bytů ve dvou projektech. A další jsou v nedohlednu. Podle zveřejněné poptávky pro dodavatele stavebních prací Central Group napevno počítá už jen se zahájením jednoho projektu koncem letošního roku.

O svých obavách, kam se bude poptávka v nejbližších měsících ubírat, však developeři navenek nemluví. „Trvající zájem o nové byty nás velmi příjemně překvapil. Na začátku epidemie jsme zvažovali nové projekty odložit, ale není důvod,“ tvrdil v dubnu majitel Central Group Dušan Kunovský.

V nejistotě se ocitla například výstavba první etapy miliardového projektu Hagibor developerské skupiny Crestyl. Ta zahájila na konci loňského roku stavební práce pro realizaci dvou budov o celkem 168 bytech, které už jsou v prodeji. Po vypuknutí pandemie však banka zpřísnila podmínky pro čerpání peněz z úvěru na financování projektu. Jedním ze způsobů, jak na něj dosáhnout, je zvýšit počet předprodaných bytů. 

Ve snaze, jak toho rychle dosáhnout a pokračovat bez přerušení ve výstavbě, se Crestyl obrátil s nabídkou na odkoupení balíku bytů i na stavební firmu Metrostav. Ani jedna ze stran možného obchodu o něm však veřejně hovořit nechce. „K dotazům na financování se vzhledem k investorovi nemůžeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. „S Metrostavem máme vztah jako s generálním dodavatelem stavby. Žádné byty od nás nekupuje ani to nebylo na pořadu dne,“ reagoval PR zástupce Crestylu Ondřej Micka. 

Z první etapy je podle něho prodáno přes 40 procent bytů a problém s jejím financováním je vyřešen. Banky informace o svých podmínkách pro úvěrování jednotlivých projektů standardně neposkytují. „Hlavní změnou je teď navýšení předprodejů, a to na základě smluv o smlouvě budoucí kupní na minimálně 30 procent jako podmínky pro zahájení čerpání úvěru. Banka také požaduje vyšší rezervu v rozpočtu projektu pro případ navýšení cen stavebních prací nebo nutnosti prodloužení doby výstavby, potažmo splácení,“ přiblížila podmínky Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisen Bank.

„Pokračujeme v odpovědném úvěrování firem, v souladu s individuálním přístupem a odpovědným posuzováním rizika,“ řekl za Unicredit Bank mluvčí Petr Plocek. Jasněji ohledně budoucího vývoje nemají ani stavební firmy. „Při zachování ‚dobré investiční nálady‘ lze s velmi mírnou nadějí očekávat budoucí ekonomický vývoj, jistě však můžeme být i nemile překvapeni,“ konstatoval Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.