Od roku 1925, kdy byla vybudována první část, totiž nebylo náměstí dostavěno. Přitom architekt Antonín Engel počítal s rozložením prostoru na čtyři dostavěné kvadranty. Dlouho byly dostavěny dva, nedávno se developeři pustili do třetího a nyní je opět o krok blíž dostavba čtvrtého.

Už v úterý 19. září oznámí komise vítěze architektonické soutěže na dostavbu čtvrtého kvadrantu. Pořadatelem je společnost Fourth Quadrant, již ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou, hlavním městem Praha, městskou částí Praha 6 a IPR Praha vytvořili investoři Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Organizátorem je plánovací kancelář ONplan.

Vzhledem k rozsahu soutěže pak není divu, že se vyhlášení vítěze zúčastní i zástupci hlavního města, městské části nebo VŠCHT. A samozřejmě manažeři investorů. O soutěž se zajímal i primátor Prahy Bohuslav Svoboda, který si nechal představit i finálové návrhy na dostavbu.

„Podle naší společnosti je to dobrý příklad spolupráce radnice, univerzity a soukromých investorů se zapojením veřejnosti a s řádnou mezinárodní soutěží,“ řekl mluvčí Penta Real Estate Martin Lánský. Podle něj se při stavbě počítá s tím, že tu vzniknou obchody, byty, ale i nové zázemí pro výuku na VŠCHT. „A zároveň zůstane zachován frekventovaný koridor směrem do kampusu a spolu s ním i prostor pro populární farmářské trhy,“ uvedl Lánský.

Z celkového počtu 44 přihlášených postoupila do druhé fáze soutěže pětice architektonických týmů, mezi nimiž jsou jak česká studia, tak věhlasné evropské kanceláře. Konkrétně se jedná o týmy MVRDV z Nizozemí, česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects, nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti, česká kancelář A69 – architekti a další česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv.

„Představené projekty respektují ráz, který Dejvicím už před sto lety vtiskl architekt Antonín Engel, zároveň jsou ale originální, pestré a plně v souladu s trendy moderní architektury. A především se snaží naplnit potřeby lokality a splnit požadavky lidí, kteří zde žijí,” uvedl Petr Palička, ředitel Penta Real Estate.

Vítěz bude znám 19. října po 13. hodině

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Pražský deník