Otázka hazardu vyvolala loni v listopadu na jednání pražského zastupitelstva bouřlivou diskuzi, po ní však došlo k zásadní regulaci. Od ledna letošního roku je tak povoleno hrát jen ve stovce kasin. Jenže velká část z více než dvou stovek heren, které měly skončit, dodnes stále funguje. Věc řeší ministerstvo financí, které zahájilo ve všech případech správní řízení, často je ale bezradné.

Majitelé si často stěžují na procesní postup 

Majitelé heren totiž celý proces účelově prodlužují, hazard tak funguje dál. To potvrzuje i samo ministerstvo, které proto nechce odhadovat, kdy by všechny herny mohly zmizet. „Každé správní řízení je zcela individuální a účastníci v něm využívají různorodá procesní práva," vysvětluje mluvčí rezortu financí Jakub Vintrlík.

Majitelé například často podávají odvolání proti rozhodnutím, stěžují si na procesní postup, nebo uplatňují námitky podjatosti na úředníky, kteří řízení vedou.

Herny pomalu končí 

Podle příkladů z minulosti tak doba mezi začátkem celého řízení a skutečným ukončením provozu může v některých případech trvat i několik let. Komplikací navíc může být i to, že herna má často i více provozovatelů, ministerstvo financí tak musí vést správní řízení s každým z nich zvlášť.

Přes nejrůznější obstrukce ale herny pomalu končí, někdy dokonce provozovatelé pod tlakem okolností zavírají sami. „Počet evidovaných provozoven letos poklesl o 70 heren," říká Vintrlík s tím, že nejvíce jich ubylo v Praze 8 a Praze 11, a to v každé o deset. Zároveň bylo od začátku ledna na základě pražské vyhlášky zrušeno prvoinstančně 2159 hracích automatů, pravomocně ale zatím jen 366.

Sedmička poslala ministerstvu seznam nejhorších míst 

Jednou z městských částí, která se dlouhodobě potýká s množstvím heren, je i Praha 7. Ta se navíc podobně jako radnice Prahy 4 a Prahy 5 rozhodla pro nulovou toleranci hazardu, skončit by tak měla i kasina na celém území. Také zde je však jejich rušení složitá záležitost, k posunu ale postupem času dochází.

Vedení zdejší radnice se už v průběhu roku obrátilo na ministerstvo se seznamem nejproblémovějších provozoven, které žádá řešit přednostně. „Například z ulice Milady Horákové už většina heren zmizela s výjimkou tří, které jsou v horní části. V dolních Holešovicích stále čekáme na zrušení jedné problémové herny," vyjmenovává místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ). Tento rok na území sedmé městské části ukončilo provoz celkem sedm heren, v současné době jich ale stále funguje kolem 24.

S omezením hazardu přichází Praha o miliony 

Důvodem, proč se hlavní město rozhodlo rušit herny, byly zejména negativní sociální dopady a bezpečnost. V jejich okolí totiž bývá vyšší kriminalita. Omezení hazardu ale zároveň znamená, že Praha i její městské části postupně přichází o miliony korun, které se rozdělují z odvodů. Jen za rok 2015 metropole získala z hracích automatů téměř 717 milionů korun.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724 kusů.

Znění vyhlášky kritizovala Unie herního průmyslu 

To tehdy vedlo k nárůstu počtu takzvaných videoloterijních terminálů, které město zakázat nemohlo. Počet heren v metropoli se snižoval i v následujících letech.

Znění aktuální vyhlášky kritizovala od počátku Unie herního průmyslu. Podle ní dokument pouze vyjmenovává místa, kde mohou být kasina, navíc podle jejího názoru porušuje pravidla svobodného podnikání.

Automaty v Praze. Ilustrační foto.

Čtěte také: Pražský kontrolní výbor iniciuje jednání o vyhlášce o hazardu