„Pokud jde o příjmy, tvrdě na nás dopadají důsledky nového rozpočtového určení daní. To snížilo příjmy Prahy, tedy i naše, a de facto trestá naše občany," uvedla místostarostka Lucie Svobodová (ČSSD).

Nejvyšší částku radnice očekává z transférů 

Daňové příjmy budou necelých 35 milionů Kč. Nejvyšší částku radnice očekává z takzvaných transferů, tedy peněz například od města a státu, celkem 172 milionů. Zbytek příjmů tvoří převod z vlastních fondů hospodářské činnosti a nedaňové příjmy jako třeba poplatky.

„Výpadky v příjmech se snažíme řešit úsporami, ale pokud jde třeba o investice, jsme fakticky odkázáni na dotace, ať už evropské, státní nebo magistrátní. To, co jsme uspořili, půjde na financování našeho podílu," uvedla Svobodová.

Městská část dá peníze i na opravy škol a sportovišť

Radnice navrhuje hospodařit s běžnými výdaji 225,3 milionu korun, což je o zhruba 7,6 milionu korun více než letos. Největší navýšení podle důvodové zprávy je například v dopravě a ochraně prostředí.

Oproti letošnímu rozpočtu se navýší kapitálové výdaje. Na investice půjde o zhruba 32 milionů více, tedy 129 milionů Kč. Městská část dá peníze mimo jiné na opravy škol a sportovišť, opravy komunikací nebo revitalizaci břehu Kyjského rybníka.

Na Praze 14 má koalice většinu 17 hlasů

„Za daných okolností považuji za malý zázrak, že jsme zahájili výstavbu nové mateřské školky v lokalitě Jahodnice, pokračujeme v opravě místních komunikací, v modernizaci školských budov a v zásadě i to, že je naše městská část nadále schopna vůbec fungovat," uvedla Svobodová.

Letos má Praha 14 schválený rozpočet s plánovanými příjmy 270,8 milionu a výdaji 314,5 milionu Kč. Schodek 43,7 milionu pokryje z příspěvku od státu. Praha 14 zahrnuje Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína. Vládne tam koalice TOP 09, ČSSD, ODS a Strany zelených, která má v jednatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 17 hlasů.

Čtěte také: Nové zastávky propojí příměstské vlaky s MHD