Děti do hotelu jezdily dál, tedy až do konce letošního srpna, kdy radnice došla k tomu, že to není bezpečné. Radnice s okamžitou platností výjezdy na školu v přírodě zastavila. Vedení Prahy 10 se hájilo tím, že o kritické situaci do té doby nevědělo.

Hygienické problémy 

Stovky dětí z Prahy 10 tak musí zůstat doma, místo toho, aby jely na hotel v Jánských Lázních na hřebenu Krkonoš, přímo vedle lanovky na Černé Hoře. Městská část totiž letos v srpnu zjistila, že hotel není pro děti bezpečný.

Že jsou v hotelu vážné hygienické problémy, se ukázalo v prosinci.  Třetina žáků ze Základní školy Jakutská totiž postihly akutní průjmy a část jich skončila v nemocnici. Konkrétní původ infekce se nepodařilo prokázat, ale hygienici objevili některá závažná pochybení, např. překročené hodnoty arzénu ve vodě. Provozovateli proto udělili pokutu, ale provoz hotelu nezakázali a až do začátku prázdnin tam jely skoro dva tisíce dětí. V průběhu prázdnin ale radnice Prahy 10 zjistila, že hotel má další závažné problémy, např. nutnost udělat revizi elektroinstalace.

Situací se zabývalo zastupitelstvo

Hotel je městské části, která jej koupila v roce 2008 a nechala ho zrekonstruovat za 110 milionů včetně sousední chaty. Na hotelu ovšem vydělává někdo jiný. Hotel Praha 10 pronajala za symbolickou jednu korunu a dokonce se pod hrozbou penále zavázala dodávat klientelu. Za každého žáka, kterého pronajímatel ubytuje v hotelu, platí městská část 518 korun.

Situací v hotelu se zabývalo i pondělní zastupitelstvo debata k tomuto problému trvala čtyři hodiny. Opozice vedení radnice vyčítala, že o problému s hotelem vědělo a že nechalo dojít příliš daleko. Ze strany koalice zase padaly hrozby trestního oznámení. Koalici se také nelíbí, jak o případu informují na sociálních sítích představitelé opozičního sdružení Vlasta. Radnice prý o prosincových problémech věděla, ale neznala příčinu. Stejně tak prý zůstaly nedostupné výsledky hygieniků.

Opozice požaduje, aby se městská část pokusila smlouvu s pronajímatelem vypovědět. To je ovšem, vzhledem ke špatně postavené smlouvě a složitým právnickým vztahům, složité. Město totiž nevlastní hotel přímo, ale přes dceřinou společnost Praha 10 majetková. Pobyty pak domlouvá další dceřiná firma Praha 10 Rekreační.