„Dosavadní výsledky privatizace jsou diskutabilní. Jejím účelem bylo stabilizovat bydlení, v praxi ale nebyl tento účel zcela naplněn,“ řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Domy v historickém centru Prahy
Praha 1 přiděluje granty na opravy domů v centru. Hotovo ale musí být už letos

Privatizace nekončí

Městská část se podle něj nechce dostat do situace, kdy se bytů zbaví a pak je bude draze nakupovat a či pronajímat od soukromníků. „Obáváme se, abychom nemuseli byty znovu kupovat, až začne platit zákon o sociálním bydlení,“ řekl David Bodeček, radní pro majetek.

Místa pro bydlení by se však mohla začít znovu prodávat po roce a čtvrt. „Neukončujeme privatizaci, ale její zásady,“ dodal Bodeček s tím, že radnice do budoucna změní koncepci a na dosavadní prodej si nechá vypracovat analýzu. V rámci privatizace totiž bylo možné byt koupit za cenu výrazně nižší, než jsou tržní ceny.

Airbnb. Ilustrační foto.
Airbnb chce začít platit Praze, městu to má přinést miliony korun

Městská část tak zatím stále může v určitém rozsahu provozovat bytovou politiku a nabízet bydlení těm profesím, bez nichž se její fungování neobejde, například policistům a učitelům.

Radnice slíbila byty

Koalice (Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme a Zelená pro jedničku) v úterý navrhla prodej posledních dvou bytů. Téma budilo na schůzi zastupitelů velké emoce. Jsou totiž stále lidé, kterým radnice privatizaci slíbila a dlouhodobě na ni čekají. Podle nich úřad v minulosti nepřistupoval ke všem spravedlivě. O těchto případech hodlají radní ještě jednat.

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
Kolik nás kde žije: která města a vísky postupně vymírají. A kde lidé přibývají

V současné době je v Praze 1 ještě 1.181 městských bytů. Za posledních 20 let jich zde bylo privatizováno přibližně 4.700.