Záměr na vybudování podzemních garáží opozice kritizovala. Kromě těch ve Štěpánské ulici městská část počítá v rozpočtu také s penězi na přípravu projektů garáží na Senovážném náměstí a Dvořákově nábřeží. Zastupitel Petr Kučera (Zelená Pro Jedničku) kritizoval dlouhodobou návratnost takové investice a náklady asi 1,6 milionu korun na jedno parkovací místo.

„Každá rekonstrukce ulice znamená víc ostrůvků, víc zeleně a víc chodníků, ale přináší ztrátu parkování. Nemůžeme vyhnat obyvatele jen proto, že jim neumožníme parkovat," řekl při jednání zastupitelstva starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Opravy Werichovy vily nebyly dokončeny 

Městská část plánuje investovat nejvíc do bytů ve svém majetku, v návrhu rozpočtu je 152,6 milionů korun. Dalších 67 milionů chystá pro dopravu a 47 milionů pro školství. Z loňského roku převádí například opravu Werichovy vily na Kampě, jejíž opravy zatím nebyly ukončeny.

Z běžných výdajů rozpočtu půjde nejvyšší částka na školství (78,6 milionu), hospodářskou správu (46,5 milionu), sociální oblast (37 milionů) a zdravotnictví (35,9 milionu). Hlavní město převede městské části 95,3 milionu korun, asi o dva miliony více než v loňském roce.

Peníze šly na investice Nemocnice Na Františku 

Vyšší celkový rozpočet, než plánuje letos Praha 1 pro příští rok, měly v roce 2016 jen Praha 3, 4, 8 a 10. Se srovnatelnými částkami hospodaří městské části s více než 100 tisíci obyvateli.

V roce 2016 městská část plánovala hospodařit s výdaji 810 milionů a příjmy 703 milionů korun. V květnu zastupitelstvo schválilo navýšení rozpočtu o 104 milionů korun z výnosů z ekonomické činnosti. Peníze šly na investice a navýšení rozpočtu Nemocnice Na Františku. Už loni byly v rozpočtu investice do opravy Werichovy vily nebo kamerového systému.

Čtěte také: Praha rozdělí mezi městské části rezervu 1,27 miliardy korun