Nejvíce však běduje Praha 6. „Kvůli změně zákonů a snížení dotací z rozpočtu města jsme sestavovali rozpočet na rok 2013 s vědomím ztráty dotací o 31,4 milionů korun," sdělila včera Pražskému deníku starostka šestky Marie Kousalíková. Minulý rok byla podle Kousalíková ztráta dalších 60 milionů. 

Snad to pražané nepocítí

„Když k tomu přičteme i výše uvedených 31,4 milionů korun v rozpočtu na rok 2013, blížíme se už ke 100 milionům,  o které jsme přišli během posledních dvou let," konstatuje starostka. I přes velké výpadky se však zastupitelé jednotlivých městských částí snažili při schvalování rozpočtu o to, aby sami Pražané pocítili nižší dotace co nejméně.

Ve čtvrtém městském obvodu se tak například bude stavět dům pro seniory, na sedmičce zřídí novou pobočku Městské knihovny.

Šestá městská část, která byla první radnicí, jejíž zastupitelé stihli schválit rozpočet na rok 2013 ještě před koncem loňského roku, chce investovat hlavně do oprav  a rekonstrukcí domů, výstavby mateřských škol (MŠ Meziškolská) a peníze půjdou i do obnovy parků či celých sídlišť.

Šestka tak počítá s výdaji ve výši téměř miliardy korun. „Ozývají se hlasy, které vedení radnice vyčítají nehospodárnost nebo plýtvání penězi. Zdůrazňuji ale, že rozdíl mezi příjmy a výdaji, tedy téměř 327 milionů korun, pokrýváme z fondu, kde jsou ukládány volné finanční prostředky Prahy 6 a jedná se převážně  o kapitálové výdaje," vysvětlila starostka Marie Kousalíková.

Koupaliště i dům sociálních služeb

S více než miliardou  (1,405 mld. korun) bude v letošním roce hospodařit i osmá městská část, která plánuje několik velkých investic.  „Tento rok například začne výstavba Domu sociálních služeb či rekonstrukce koupaliště Ládví," prozradila Helena Šmídová, tisková mluvčí Prahy 8. Kromě toho se chystá osmička dále investovat do kamerového systému a nových dětských hřišť.

Přes sto milionů na školy a školky

Na malé spoluobčany myslí  i v Praze 3. „Největší investiční akcí naší městské části budou rekonstrukce základních a mateřských škol, na které půjde 137 milionů korun," řekla Deníku starostka  Vladislava Hujová. V Újezdu nad Lesy budou také rekonstruovat. Nového kabátu se tak dočká školní jídelna i skautská klubovna. Kromě toho si cyklisté zajezdí na nové cyklostezce v ulici Čentická. Všechny motoristy pak potěší  i oprava místních komunikací.

Po devíti měsících, na konci ledna, si odhlasovali rozpočet i zastupitelé v jedenácté městské části.

Výdaje necelých 900 000 korun tak padnou např. na výstavbu Jedenáctky VS (komplexu bazénů a sportovišť pro obyvatele Jižního Města), radnice také plánuje financovat údržbu komunikací či sociální služby.