Vybudování značky z bodu nula znamená vážit mnoho okolností. Chcete vstoupit na existující trh, chcete se do něj zařadit a zároveň odlišit svou firmu nebo výrobek od jiných. Každý produkt,který je na trhu první, je svým způsobem unikátní– do té doby,než ho začnou napodobovat producenti falzifikátů a začne parazitování na značce. Osobitost a jedinečnost naplňují účel: čím výrazněji se lišíte, tím lépe si společnost kolem vás vaši značku nebo váš ojedinělý produkt zapamatuje. To spoluvytváří důvěru a zvyšuje prodejnost.

„Vždycky je nezbytné prozkoumat tvorbu značky ze všech stran,“ potvrzuje Jiří Mikeš, pedagog VŠE, specialista na komunikaci a bývalý reklamní textař. „Obecně se třeba ví, že R a K jsou agresivní písmena, že by měla barva ladit s oborem nebo odvětvím, ve kterém firma figuruje. Červená a bílá jsou nejvýraznější, zato žlutá a černá symbolizují nebezpečí. Tvorba logotypů a navrhování názvů firem nebo produktů je zajímavá práce,“ dodává.

Podobnou roli jako název firmy, dlouhodobě však výraznější, by mělo sehrát její logo. Neměli byste opomenout ani budoucí možnost použít logo jako ochrannou známku, a také byste měli vnímat potřebu určité nadčasovosti. Samotné logo bude používáno při mnoha příležitostech, tudíž bude „na očích“. Firemní materiály jako vizitky, dopisní papíry, faktury, firemní vozidla, zkrátka vše s firmou spjaté by mělo logicky převzít všechny prvky a spoludotvářet tzv. corporateidentity (jednotný styl, totožnost) firmy. Loga mají svůj život a mohou se vyvíjet.

Vzpomeňte si na logo automobilky Mazda, která se rozhodla pro jeho modernizaci v roce 1997. Že to bylo už před deseti lety? To si dnes uvědomí málokdo. Podstata jednotného firemního stylu spočívá v tom, že všechny prvky prezentace jsou sjednocené a vytváří systém. Slouží jako nástroj definování, vytváření a udržení pozice firmy na trhu a ve společnosti. To pochopily v minulosti i zavedené české firmy, když měnily image z období před listopadem 89. Inovovaly firemní styl, přehodnocovaly orientaci na jiné trhy, zkrátka snažily se zbavit pošramocené pověsti a budovaly pověst novou.

„Dobrá pomůcka je představit si, kým by vaše firma byla, kdyby byla člověk. Jak by se chovala a jak by jednala s lidmi. Je to odborník, specialista, profesionál? Nebo spíše starší sestra, která umí poradit? Nebo hvězda šoubyznysu? Z toho všeho se dá při tvorbě jména a loga vyjít. Firma komunikuje s lidmi každou maličkostí, vším oslovuje a vším ovlivňuje vztah lidí k ní. Jméno a logo je tedy tím nejzákladnějším kamenem komunikace. Proto je dobré nešetřit, logo si dát navrhnout od zkušených profesionálů, dát jim k tomu dostatek podkladů a dát jim na to dostatek času,“ doporučuje Martin Charvát, kreativní ředitel známé reklamní agentury.