Někdy se otevře na letní sezonu předzahrádka. Jak je to ale s živnostmi v Praze obecně? „V současnosti nedochází k abnormálnímu nárůstu počtu živností v kterémkoli oboru,“ říká Adriana Rajmová z tiskového oddělení MPO. „Přírůstky i zániky živnostenských oprávnění odpovídají dlouhodobému vývoji,“ dodává. Vedoucí živnostenského odboru Prahy 12 Josef Prosický má trochu jinou zkušenost. „Na našem živnostenském odboru zažívá boom živnost specializovaný maloobchod a maloobchod se smíšeným zbožím. Tento boom není však způsoben touhou podnikatelů tuto činnost provozovat, ale je to záležitost druhé či snad již třetí vlny invaze obyvatel Vietnamu, kteří požadují tuto živnost převážně jen za účelem získání dlouhodobého pobytu.

Naopak ke zrušení dochází ve větší míře u živností v oboru různých druhů poradenských činností, a to z důvodu zaměstnanecké činnosti těchto podnikatelů, kdy zaměstnavatel požaduje zrušení této činnosti z hlediska střetu zájmů.“ Také na Praze 14 zaznamenali podle vedoucí živnostenského odboru paní Naděždy Šebkové o něco větší zájem u živnosti zprostředkování obchodu a služeb a specializovaný maloobchod a maloobchod se smíšeným zbožím. Naopak končí živnosti koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Podobnou zkušenost má také Praha 3: „Žádná ze živností nezažívá v současné době boom, ale nejčastější živností je zprostředkování obchodu a služeb, specializovaný maloobchod či maloobchod se smíšeným zbožím. Ukončení a asi i přerušení živnosti je individuální, nelze je specifikovat, jedná se spíš o to, jak se podnikateli daří,“ myslí si Petr Říha, vedoucí živnostenského odboru. „Jsme okrajová část Prahy, u nás je nejčastěji žádaná živnost specializovaný maloobchod a mezi cizinci přípravné práce pro stavby. Nejčastěji rušená a pozastavovaná živnost je silniční motorová doprava nákladní nad 3,5 t a zastavárenská činnost,“ informovala nás Zuzana Voříšková ze živnostenského odboru Prahy 21. Živnostníkům tedy zatím vyhynutí nehrozí.