Elektronické vyúčtování, jeho zasílání elektronickou poštou nabízejí svým zákazníkům privátním i firemním například mobilní operátoři, banky jsou schopny zasílat elektronické výpisy z účtů, podobnou službu poskytuje svým zákazníkům ČEZ a také některé další hlavně velké společnosti. Česká spořitelna jako první banka na domácím trhu spustí nabídku elektronické výměny faktur pro podnikovou klientelu letos v půli roku.

Od ledna se k firmám, které hodlají skoncovat s papírováním, přidala také nejsilnější společnost v oboru kancelářských potřeb na domácím trhu, pražská firma Activa. „Postupně se nám daří překonávat počáteční nedůvěru k elektronické fakturaci, a to nejen na straně našich zákazníků, ale též finančních úřadů a auditorských firem. Potvrzuje se zároveň náš předpoklad, že našim klientům přinese elektronická fakturace výrazné zjednodušení a zpřehlednění celého procesu,“ uvedl vedoucí obchodní zástupce společnosti Activa Martin Holoubek. Zatím s elektronickou fakturací souhlasila asi třetina zákazníků firmy, což představuje asi 6500 faktur měsíčně. Podle ještě ne půlročních zkušeností ve společnosti Activa se ukazuje, že moderní technika dokáže přinést úsporu na archivování faktur, které zlevní až o polovinu.

Úspora papíru navíc představuje významný ekologický přínos. To říkají i průzkumy z USA, které jsou v odbourávání papírových dokladů podstatně dál než Evropa. Výsledky ze zámoří hovoří o úspoře nákladů proti papírovým fakturám až o 50 procent, riziko chyb při zpracování klesá až o 99 procent, doba vystavení a zpracování faktur se zkrátí podle amerických šetření až o 80 procent. Přitom Activa zvolila velmi jednoduchou techniku, která nezatíží ani její drobné klienty dodatečnými náklady. „Nejedná se o žádný formát výměny dat mezi informačními systémy, ale o zasílání dokumentu ve formátu pdf. Zákazník tedy nemusí upravovat svůj systém či instalovat speciální software. Jediný rozdíl spočívá v tom, že již nedostane fakturu v papírové podobě, ale e-mailem. Může se sám rozhodnou, zda ji vytiskne,“ uvedl Holoubek. Elektronické daňové doklady v této podobě opatřené elektronickou značkou či podpisem jsou přitom plnohodnotnými dokumenty.