Vyplývá to z údajů developerské společnosti Ekospol, která pravidelně monitoruje pražský rezidenční trh z hlediska uskutečněných prodejů i celkové nabídky nových bytů.

Společnost tak reaguje na informační „přesycení“. Rostoucí počet subjektů na českém realitním trhu zásobuje veřejnost různými statistikami a analýzami, které nemusí odpovídat aktuálnímu stavu.

Nejnovější údaje potvrzují, že poptávka po nových bytech v Praze stabilně a dlouhodobě posiluje. „Za celý loňský rok se prodalo celkem 2691 nových bytů a za tři čtvrtletí tohoto roku je to již 2492 bytů. Již nyní je jisté, že výsledek loňského roku bude letos určitě překonán a že se naplní naše prognóza uvádějící pro tento rok prodej 3,5 tisíce bytů. To jsme prognózovali již v závěru loňského roku,“ říká Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.

Rekordní prodej za dva roky

Ve třetím čtvrtletí byl rekordní prodej za poslední dva roky, ale očekává se, že hlavní nápor ještě přijde v souvislosti se zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty, která od příštího roku způsobí skokové zdražení nových bytů.

Od července do září se v Praze prodalo celkem 988 nových bytů, o 200 více, než v jakémkoli jiném čtvrtletí od poloviny roku 2008. Společnost očekává, že prodej ve čtvrtém čtvrtletí překročí hranici tisíce bytů.

Právě teď se v Praze nabízí přes 7000 nových bytů, z nichž většina se teprve staví. Developeři se totiž snaží dokončit do konce roku co nejvíce bytů, aby bylo možné jejich částečné nebo plné profinancování ještě se starou sazbou daně.

(am)