„Praha musí apelovat na vládu, aby začala s legislativní úpravou. Pokud se Praha spojí s dalšími městy, bude schopna docílit toho, aby vláda podnikla nutné kroky. Pokud se to nepovede, bude muset iniciovat změnu zákona sama," řekl Michálek. Změny by se týkaly mimo jiné daňového nebo živnostenského zákona.
Čtěte také: Primátorka chce přitvrdit v boji s Uberem
Mění se paradigma průmyslu
Piráti chtějí zaslat dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), aby vláda změnila legislativu tak, aby reflektovala změny v oblasti sdílené ekonomiky. „Nacházíme se v situaci, kdy se mění paradigma průmyslu," řekl Michálek.
Podle něj je třeba jasně definovat podnikatele, vymezit postavení profesionála a amatéra, který má podobné služby jako přivýdělek, nebo upravit zákony. Naopak od poskytovatele by se pak musel zákazník dozvědět mimo jiné, kdo je profesionál, a kdo ne.
Ve vozech UBER nejsou třeba ceníky nebo taxametry
Po Praze Piráti požadují změnu přístupu například ke zmíněné službě UBER. Podle města se jedná o taxislužbu, která musí splnit daná pravidla. „Praha se snaží zbuzerovat digitální služby zástupnými důvody. Praha by měla přizpůsobit zastaralé zákony a předpisy realitě, ne naopak," řekl Michálek.
Ve vozech, která jezdí pro UBER, nejsou podle Pirátů třeba například ceníky nebo taxametry, stejně tak nemusí být označeny jako taxi. Cena a podmínky jsou totiž dopředu sjednány. „Vadí nám, že nepostupuje z hlediska uživatelů, ale formálního vymáhání pravidel. Lidé přecházejí k Uberu, protože vědí, kolik zaplatí. Město neřeší, že objektivně se situace zlepšila," řekl Ferjenčík.