Investor nejdřív vybral ve dvou architektonických soutěžích tvůrce nové podoby nynějšího brownfieldu. Moderní rezidenční část navrhlo studio Chybík+Krištof. Cílem bylo přitom zachovat někdejší industriální atmosféru místa a zároveň nabídnout komfortní bydlení s obchodními plochami v parteru.

Pro rekonstrukci pivovaru pak byl vybrán ateliér MC architects v čele s architektem Davidem Chisholmem, který má zkušenosti s proměnou historických objektů. Je například podepsaný pod přestavbou holešovického pivovaru na loftové byty.

Bývalý pivovar v Nuslích

Fotogalerie: Bývalý pivovar v Nuslích.

V budově Nuselského pivovaru, jehož historie sahá až do první poloviny 18. století, vzniknou kanceláře a obchody, restaurace či kavárny. Atypický industriální prostor nabídne i originálně řešené bydlení.

Po vzoru městských bloků

Více než tříhektarové území je vymezeno blokem mezi ulicemi Bělehradská, Závišova a Křesomyslova. Stávající průmyslové budovy jsou skryté v areálu, připomínajícím vnitroblok. Jižní část lokality lemuje meandr potoka Botiče. Architekti se snažili využít městotvorné kvality, které vycházejí z prostorového uspořádání historické budovy pivovaru s typickými dvory.

Protilehlé strany nové čtvrti mezi ulicemi Bělehradská a Závišova protne obnovená Hostivínova ulice, která bude tvořit prostupné rozhraní mezi novým a historickým, tak jako kdysi existovalo mezi pivovarem a restaurací s tančírnou, jež v areálu v dobách jeho největší slávy na přelomu 19 a. a 20. století fungovaly.

Rezidenční areál by se měl opět stát společenským centrem Nuslí. Penta proto vybuduje také další komunikace, aby lokalita nebyla nadále odříznuta od okolních ulic. Vzniknout má rovněž nový mostek přes Botič.

Výstavba začne v roce 2021

„Pivovar je po jinonické Waltrovce už naše druhá zkušenost s památkově chráněnou budovou. Máte sice více starostí a rekonstrukce je nákladná, lokalita pak ale díky tomu získá výjimečnou atmosféru,“ popisuje David Musil, ředitel Penty Real Estate pro rezidenční projekty.

Zahájení výstavby první etapy investor plánuje na začátek příštího roku. Prodej prvních bytů by měl podle ředitele developmentu Penty odstartovat už letos v říjnu.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.