Pražské děti byly po generace zvyklé kupovat si svačinu ve školním bufetu nebo automatu. Kvůli takzvané pamlskové vyhlášce to už ale možná brzy bude minulostí. Schválené pokrmy příliš netáhnou.

Vyhovět vyhlášce je téměř nemožné

O svůj bufet přišla loni v září i základní škola Křimická v Praze 10, a to právě vlivem vyhlášky. Dětem zbyly pouze prodejní automaty potravin a nápojů, které vyhovují. Stejný osud potkal kantýny a bistra i v dalších základních školách.

Dodavatelé a provozovatelé během zkušební doby, kterou ministerstva školství a zdravotnictví poskytla ke změně sortimentu, zjistili, že vyhovět vyhlášce je téměř nemožné. Proto se v mnoha případech rozhodli svou činnost ukončit. Stalo se tak například v základní škole Zárubova v Praze 12 nebo na čtyřce, kde provoz drobného občerstvení pro děti uzavřela ZŠ Filosofská.

Děti už si nedají ani obloženou bagetu 

Vyhlášce podléhají také automaty na prodej nápojů a potravin. I u těch dochází k úbytkům tržeb, případně k jejich rušení. „Bufet jsme neměli, ale máme automaty, které dětem dříve nabízely především bagety a obložené pečivo. O tyto produkty byl velký zájem a pro děti takové jídlo představuje svačinu," řekl ředitel ZŠ Burešova z Prahy 8 Ivo Mlejnecký.

„Po vyhlášce se musela nabídka automatu upravit, obsahuje nyní sušené ovoce, oříšky a podobně a děti o takové potraviny valný zájem nemají. Zdá se, že chodba u automatu je většinu času prázdná," řekl.

Provozovatel přizpůsobil sortiment starším studentům

Alternativa, jak se rušení provozoven vyhnout, se nabízí pro školy, které sdružují základní i střední školu, případně pro víceletá gymnázia. Ředitel Malostranského gymnázia a základní školy Tomáš Ledvinka pro své studenty našel následující řešení.

„Bufet jsme nerušili, pouze jsme jej přesunuli do části budovy, kam nemají přístup žáci, které vyhláška ovlivňuje," uvedl. Provozovatel nemusel sortiment nijak výrazně upravovat, pouze jej přizpůsobil starším studentům. Ti mají přece jen jiné požadavky než děti na základní škole.

Vyhláška je nepřiměřeně přísná 

Jedním z dalších důsledků pamlskové vyhlášky je snížení tržeb. Otázkou tedy je, zda bude provoz kantýn i nadále udržitelný. „V tuto chvíli jsou dle provozovatele našeho školního bufetu tržby nižší o dvě třetiny. Nejsme si jistí, zda bude možné provozovat jej i do budoucna," povzdechla si ředitelka ZŠ Olešská Petra Rohlíčková.

„Myslím, že regulace, týkající se prodeje potravin ve školách, jsou potřeba, nicméně vyhláška je nepřiměřeně přísná a její standardy by občas možná nesplnila ani doma připravená svačina," dodala.

/NIKOLA PODHORSKÁ/

Pamlsková vyhláškaRegulace ministerstva školství a zdravotnictví o nezdra-vých potravinách, které se nesmějí prodávat na základních školách. j Už od zkušební doby (20. září 2016) se uzavírají bufety a odstraňují prodejní automaty. Vyhláška je platná od 1. ledna 2017 j Pokrmy a nápoje nesmí obsahovat např. kofein a jen určité množství cukru, tuků nebo soli.

Čtěte také: Pouze pamlsková vyhláška obezitu dětí nevyřeší