Obnovování nájemních smluv bylo vždycky vyjednáváním o ceně, která není fixně daná, ale promítají se do ní různé benefity v podobě příspěvků na vybavení prostor, či takzvané nájemní prázdniny. Teď se z obvyklého „handlování“ může stát právní bitva.

Už teď je známý spor majitele módních značek Pietro Filipi a Kara s realitní skupinou CPI. Obchodník si totiž z pronajatých prodejen v nákupních centrech odvezl všechno své zboží. Důvod? Obavy, že mu je vlastník centra kvůli dluhu na nájemném zabaví. CPI takový postup označila za vydírání. Řešení mají v rukou právníci.

Kožichy jsou pryč

I když se na první pohled nemusí zdát, že je odvezení veškerého zboží z pronajatých prostor něčím mimořádným, realitní poradci jsou na pozoru.

„Něco podobného a v takovém rozsahu se na českém trhu ještě nestalo. Většinu vlastníků a provozovatelů tento přístup značně zaskočil, protože o tom nikdo nebyl předem informován,“ konstatoval Tomáš Míček z poradenské společnosti CBRE. Obtížné situaci, v níž se teď obchodní centra nacházejí, to podle něj vůbec nepomáhá.

„Pro vlastníky center bude po této zkušenosti složité vrátit se k jednacímu stolu s těmito značkami,“ míní Míček. Právě velká dávka ochoty domluvit se bude klíčová.

O vývoji cen nájemného zatím nechce nikdo nahlas hovořit. Bude totiž záležet na tom, kolik obchodníků dlouhé týdny zavřených provozoven v letošním, a možná i následujícím roce přežije.

„U nájmů v prémiových obchodních centrech očekáváme v reakci na covid-19 mírný pokles, nicméně je obtížné cokoli predikovat,“ uvedl už dříve Míček.

Nákupy do auta

Jisté je, že nájemní smlouvy uzavírané na deset let, jak bývalo dřív zvykem, jsou minulostí. Obchodníci před vypuknutím pandemie dávali přednost flexibilitě a nyní jejich ochota k závazkům ještě klesne.

Obchodní centra začínají improvizovat a hledat nové cesty, jak zboží k zákazníkům dostat. Například Westfield Chodov nově nabízí variantu „výdejního okénka“, kdy zákazník dostane předem objednané zboží do auta na parkovišti. Podobnou službu připravují i outletová centra.