Část vedení města vidí řešení ve vzniku hlavního stavebního úřadu pro Prahu. Přesunuly by se na něj některé kompetence 22 stavebních úřadů v městských částech a také by se změnilo odvolací místo. Tím by se stalo nejspíš ministerstvo pro místní rozvoj. Podle návrhu Spojených sil pro Prahu by nový úřad řešil stavby dopravní infrastruktury a velké projekty s podlahovou plochou nad 4000 metrů čtverečních, což odpovídá zhruba domům o 57 bytech.

Ubylo by průtahů

„Povolování, které dnes probíhá na 22 stavebních úřadech, je roztříštěné, kolikrát se liší a často dochází k dlouhým průtahům. Zároveň jednotlivé úřady na městských částech těžko mohou zohlednit celoměstský význam stavby,“ říká Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN), radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení.

Podle ní by při existenci hlavního pražského stavebního úřadu už na prvním stupni rozhodovali odborníci, kteří jsou schopni větší stavby posoudit. Ubylo by průtahů, které se dnes vrší v důsledku toho, že rozhodnutí ruší odvolací orgán nebo pak neobstojí u správních soudů.

Řešení ale nebude jednoduché. „Problém je v personálním zajištění chodu magistrátu i stavebních úřadů,“ shrnul současnou situaci Martin Čemus, ředitel odboru územního rozvoje, v debatě Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

Také ministerstvo pro místní rozvoj by se muselo na převzetí odvolacích řízení systémově a personálně připravit. „Vytvořením hlavního pražského stavebního úřadu nedojde ihned k urychlení procesů, ale během jednoho roku by mohla být rychlost rozhodování výrazně vidět,“ oponovala za SAR právnička Renáta Pintová Králová.

Statut Prahy by se musel změnit

Hlavní stavební úřad by měl vzniknout skrze vyhlášku o změně Statutu hlavního města Prahy. Tu na jaře připravili Marvanová s radním pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (Spojené síly pro Prahu/TOP 09). Návrh se však nesetkal s podporou městských částí, a to napříč politickými stranami. „Návrh jsme odmítli ne proto, že bychom s ním nesouhlasili, ale technické provedení bylo mizerné. Stavební úřad by podle něho nefungoval,“ uvedl místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS).

Právě ODS nápady Spojených sil pro Prahu na urychlení stavebního procesu v metropoli velkou měrou podporuje. Naopak koaliční Piráti a Praha Sobě se k nim dosud stavěli rezervovaně. Marvanová s Hlaváčkem se pokusí podněty městských částí do změny statutu Prahy zapracovat a hledat kompromisní řešení. Na podzim by se tak v pražském zastupitelstvu mohlo zřízení hlavního stavebního úřadu stát další rozbuškou uvnitř současné koalice.