Zastupitelstvo proto nyní odhlasovalo změnu v územním plánu, která by zbrzdila další, zatím jen plánovanou výstavbu bytů, dokud nebude vybudována dostatečná infrastruktura pro zásobování novostaveb vodou a odvod do kanalizační sítě.

„Samozřejmě jsme brali v potaz i současnou nepříznivou situaci na trhu s bydlením. Tlak na výstavbu bytů, a to především v Praze, je enormní. Oproti tomu jsme jako zástupci městské části povinni hájit zájmy stávajících obyvatel. Ty hovoří celkem jasně umožnit další výstavbu až v momentě, kdy bude v Praze 22 dostatečná občanská a veřejná vybavenost,“ vysvětlil Zelenka.

Praha 22 se rozrůstá 

Návrh na zanesení této podmínky do územního plánu teď posoudí magistrát. Vzhledem ke složitosti schvalovacího procesu však radnice Prahy 22 nepředpokládá, že by omezení začalo platit dřív než za dva roky.

Podle dat pražského Institutu plánování a rozvoje vyrostly jen v uplynulých pěti letech v Praze 22 na tři tisícovky nových bytů.

Projekt Vivus Uhříněves od firmy Vivus, za níž stojí bývalý tenista Milan Šrejber, patří vůbec k největším v hlavním městě. Na osmi hektarech tady postupně roste přes dvacet bytových domů.