První studie zástavby desítek hektarů území mezi smíchovským nádražím a terminálem Na Knížecí vznikaly už před čtvrtstoletím. Novou čtvrť kreslili urbanisté a desítky architektonických ateliérů, developer postupně jednal s řadou politických reprezentantů pražské radnice i městské části, otupoval hrany v debatách s ekology i smíchovskými patrioty.

Vizualizace projektu Smíchov City.
Výstavba jižní části komplexu Smíchov City začne do pěti let

Developer Sekyra Group naváže v první, severní, etapě Smíchov City na stávající zástavbu činžovních domů. Nejdřív vzniknou kancelářská budova a dva domovní bloky. Sekyra Group už také odhalila podobu druhé etapy, jejíž výstavba má navázat do pěti let.

Na severu byty, na jihu spořitelna

Zatímco severní část bude převážně rezidenční, přes polovinu té jižní obsadí kampus České spořitelny. Skrze území povede pěší bulvár, který propojí terminál smíchovského nádraží s náměstím Na Knížecí. 

Smíchov City. Vizualizace

„Výstavba Smíchov City je pro Prahu zásadní, a to nejen rozlohou. Developeři komunikují s jednotlivými aktéry a snaží se vytvořit plnohodnotnou čtvrť. Jedná se o vícefázový projekt, který jako jeden z prvních využívá transformační území. Mohl by se stát předlohou k proměnám dalších pražských brownfieldů,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje.

Proměna Rohanského ostrova začíná

Sekyra Group a další developeři finišují také s přípravami na Rohanském ostrově v Praze 8. Celé rozvojové území zahrnuje 44 hektarů. Podle současného územního plánu tady může vyrůst 1750 bytů a několik kancelářských budov. Na deseti hektarech má po dokončení protipovodňových opatření vzniknout Rohanský park.

Rohanský ostrov. Vizualizace

„Přeměna lokality bude probíhat v etapách. Ta první začne příští rok. Nový park a hlavní část bytové zástavby jsou plánovány na roky 2030 až 2040,“ upřesnil radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Historické budovy čeká renovace

Rekonstrukcí historického paláce Savarin odstartuje stejnojmenný projekt ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Developerská firma Crestyl si najala britského architekta Thomase Heatherwicka.

Projekt Savarin v centru Prahy.
Savarin vyjde na 10 miliard. Architekt se inspiroval pražskými pavlačemi

„Chceme, aby zde vznikla architektura světového formátu. Počítáme s renovací všech chráněných historických budov a vnesením života do vnitrobloku,“ zdůrazňuje šéf Crestylu Omar Koleilat. Středobodem bude někdejší jízdárna, proměněná na obchodní a společenské centrum. „Celý projekt by měl být dokončený v roce 2022,“ nastínil ambiciózní termín Koleilat.

V pivovaru vzniknou byty

Centrum Prahy promění také projekt na desetihektarovém brownfieldu u Masarykova nádraží, který by se mohl rozjet už koncem příštího roku. Komplex nazvaný Central Business District, jehož developerem je společnost Penta Real Estate, navrhl světoznámý ateliér Zaha Hadid Architects.

Okolí Masarykova nádraží. Vizualizace

Naopak převážně rezidenční areál začne růst z bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4. Památkově chráněné budovy projdou rekonstrukcí podle návrhu ateliéru CMC architects. Sklady a další polorozpadlé objekty nahradí moderní stavby, vycházející ze struktury nedalekých Vinohrad. Novou rezidenční část navrhlo studio Chybík+Kristof. Území, které se otevře i veřejnosti, má ambici být novým centrem Nuslí.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.