K dopracování návrhu ateliéru Jakub Cigler Architekti nově investor přizval londýnské studio Heatherwick. Na 1,6 hektaru vzniknou kanceláře, obchody, služby a gastronomická zařízení, víc než třetinu ploch mají zaujímat venkovní otevřené prostory a veřejné pasáže.

Oproti záměru předchozího investora, nizozemské firmy Ballymore, už Crestyl ustoupil od skleněného zastřešení. Před deseti lety vyvolaly plány Ballymore velkou nevoli mezi památkáři i veřejností. Po demolicích budov ve vnitrobloku měla následovat nová výstavba převyšující historické domy s průčelími do přilehlých ulic. Památkářům se nelíbilo ani bourání historické jízdárny a likvidace zahrady paláce Sylva Tarroucca. Než se ale záměr stihl realizovat, prohnala se světem finanční krize a Ballymore komplex prodal.

V roce 2015 ho koupil Crestyl a projekt získal uměřenější parametry. „Barokní palác Savarin bude zrekonstruován, zpřístupní a obnoví se jízdárna, dojde k zachování a rekonstrukci celých historických budov orientovaných do ulice, nejen samotných fasád,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

Některým zastupitelům Prahy 1 se nelíbí, že projekt nepočítá s bydlením. „Aby pomohl centru, bylo by vhodné umístit v něm i byty anebo zvětšit prostory pro kulturu a zábavu. Za Piráty Prahy 1 mohu říct, že preferujeme vybudování sálu pro kulturní akce,“ uvedl Tomáš Vích, předseda Komise pro územní rozvoj Prahy 1.

Debata se ještě povede o příjezd do podzemních garáží, kde má být 270 stání, z toho 170 pro hlavní město. Investor počítá s variantou příjezdových ramp z Václavského náměstí.

„Na Praze 1 teď řešíme, jaké zatížení by přinesl vjezd z bočních a zadních ulic. Uvidíme, jak se k oběma variantám postaví magistrát,“ řekl Vích. Projekt Savarin má zatím územní rozhodnutí. „Věříme, že budeme schopni stavbu zahájit ještě letos, aby vše bylo dokončeno do roku 2021,“ dodal Micka.