Machoninovi, kteří byli v nemilosti kvůli svému nesouhlasu s vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, se alespoň inkognito vmísili do davu. Bez ohledu na totalitní poměry v zemi zanechal tento manželský pár architektů odborně uznávanou stavbu, byť se najdou i odpůrci této budovy postavené ve stylu brutalismu. Kotva se stala kulturní památkou až na několikátý pokus, první podnět byl přitom podán na ministerstvo kultury v roce 2007. Až další řízení bylo po dvou letech loni na podzim úspěšně ukončeno.

„Rychlé a včasné uskutečnění výstavby je konkrétním výrazem péče stranických a státních orgánů o rozvoj socialistického obchodu,“ citovalo Rudé právo ministra obchodu Josefa Trávníčka. Ve stranickém tisku byla pochválena i spolupráce podniku zahraničního obchodu Strojexport se švédskou firmou SIAB. V Kotvě bylo k dispozici 22 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy, a tak 270 malých obchodů po celém hlavním městě muselo kvůli nově vzniklé konkurenci zavřít. O necelé dva měsíce později navíc rozšířil nabídku socialistického obchodu ještě Máj na Národní třídě.

Samoobslužný výběr oděvů

Obchodní dům zasazený do historické zástavby Starého Města se každopádně stal lákadlem lidí z celého Československa. Podle historiků se v té době po nástupu Gustáva Husáka do prezidentského úřadu začala infrastruktura a zásobování obchodních domů skutečně zlepšovat. V Kotvě i Máji navíc sídlila ochodní síť Prior a kromě Tuzexu se staly jedinými místy v Praze, kde se dalo nějaké zboží opravdu sehnat. Hitem byl například samoobslužný výběr oděvů.

Český rozhlas v pořadu Historie Plus líčí skutečný zážitek jedné české průvodkyně, která byla v sedmdesátých letech minulého století svědkem hodnocení zájezdu ze Sovětského svazu. Vedoucí výpravy, která navštívila právě i Kotvu, sovětským přátelům údajně řekl: „Soudruzi, tu Ameriku předeženeme, to je jisté! Ale takovou úroveň, jakou jsme viděli tady v Československu, takovou nebudeme mít nikdy!“

Kotva zůstává otevřená i v roce 2020

Jenže hospodářská situace se začala s příchodem osmdesátých let zhoršovat a před pádem komunistického režimu už nabídka v OD Kotva nebyla tak lákavá. Po sametové revoluci pak (nejen) v Kotvě začal boj o zákazníky. A trvá i kvůli obřím nákupním centrům až dosud.

Dům od roku 2016 vlastní investiční společnost Pražská správa nemovitostí (PSN), která loni oznámila, že chystá finančně nákladnou rekonstrukci, během níž by měla být Kotva zhruba rok pro veřejnost uzavřena. Na webových stránkách OD Kotva každopádně nyní visí informace, že „Kotva pro Vás zůstává otevřená i v roce 2020".

Web Pražský patriot s odkazem na agenturu ČTK uvedl, že stavební úřad Prahy 1 zatím obdržel žádost jen na dílčí úpravy. „Přípravy rekonstrukce OD Kotva jsou časově velmi náročné, proto se dané může prodloužit. Děláme však všechno pro to, aby byla Kotva i v současné době pro zákazníky co nejvíce přitažlivá, zajímavá a aby měli důvod se sem znovu vracet," odpověděla na dotaz ČTK vedoucí marketingu PSN Kateřina Jukl. 

Firma PSN, kde je jednatelem syn miliardáře Václava Skaly Maxmilian Adam Skala, komunikuje s nájemci o budoucnosti. Centrální městská část počítá, že žádost o rekonstrukci dorazí, až dojde k připravované změně vlastnické struktury OD Kotva. K přestavbě má vlastník podle dřívějšího vyjádření Marka Vavřiny, současného ředitele Kotvy, schválenou dokumentaci od Národního památkového ústavu i povolení od manželů Machoninových, původních autorů stavby. V den 45. výročí otevření OD Kotva ovšem není jasné, kdy slibovaná přeměna na moderní obchodní dům moderní úrovně začne ani jak bude vypadat.