Velký nápor sledovaly v sobotu od otevření všechny čtyři obchodní domy IKEA, které firma v České republice provozuje. Aktuální obsazenost mohli lidé sledovat na jejím webu. Například ostravská IKEA byla kolem 11.15 zcela plná, posledních pár míst zbývalo v tento čas i v prodejně v Praze na Zličíně.

Lidé popíjející a sedící na zahrádce na pražské Letné 10. května.
Další změna v otevírání zahrádek: Zákazníky zkontroluje hygiena, nikoliv vrchní

Nakupující vyrazili také do OC Nový Smíchov. Ačkoliv provoz byl klidný, kratší frontu lidé stály před obchodem New Yorker. U několika oblíbených prodejen byly už předem vytvořeny koridory pro regulaci řady. Nárazově lidé čekali také před prodejnou punčochového zboží a plavek Calzedonia. V tomto obchodě však mohou v jeden čas být maximálně tři zákazníci.

Návštěvníkům chybí místa k odpočinku 

Větší provoz panoval v OC Letňany. Delší fronty byly například u obchodů Sinsay nebo Cropp, které nabízejí módu především pro mladé. Kromě prodejen s oblečením byly fronty u pokladen také v prodejnách obuvi. Plná byla ale také třeba restaurace McDonald\'s.

Otevření obchodů přišlo pozdě, mnoho jich krachuje.
Otevření obchodů přišlo pozdě. Krachují oděvy i obuv, ohrožena jsou knihkupectví

Návštěvníkům center evidentně velmi chybějí místa k sezení, která musela centra z nařízení vlády odstranit nebo zahradit. V OC Letňany je k dispozici několik křesel, neustále byla obsazená.

Lidé ve velkém postávali u zábradlí, aby se mohli při čekání na ostatní členy domácnosti, se kterými na nákupy vyrazili, alespoň opřít. Někteří nedbali přehrazení a hledali jakékoliv místo, kde by se posadili. Pracovník bezpečnostní agentury je však přišel upozornit, že to není možné.

Otevření venkovních expozic v pražské zoologické zahradě v pondělí 12. dubna 2021.
Arenberger: Lidé se nenakazí od opice, ale ve frontě. Šéf zoo: Upravte opatření

Tento víkend je první po více než čtyřměsíčním uzavření, kdy jsou opět otevřené všechny obchody. Platí v nich limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Lidé musejí mít zakrytá ústa a nos, dodržovat odstupy a před vstupem do prodejen si dezinfikovat ruce. Stravovací zařízení v OC mohou prodávat občerstvení jen s sebou, jsou uzavřené dětské koutky či kina.