Rozhodující část investic už nyní směřuje spíš do modernizace či rozšíření stávajících budov než do nové výstavby, konstatuje analýza Trend Report 2019, kterou vydává Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Aktuálním trendem je rozšiřování prostor určených pro gastronomická zařízení

„Gastronomie je nejdynamičtějším sektorem, který zaznamenal největší nárůst od roku 2015. Průměrný obrat v tomto sektoru vzrostl v posledních třech letech o více než 40 procent,“ vysvětluje Klára Bejblová z realitní poradenské společnosti CBRE.

V Arkádách budou od příštího roku otevřené provozovny s občerstvením kromě nejvyššího podlaží nově také v prvním patře a velká restaurace obsadí prostor hned u hlavního vchodu. Ve všední dny totiž proudí do obchodního centra stovky strávníků z okolních kancelářských budov.

Deset tisíc medúz

O víkendech je snahou přilákat zákazníky i na zábavu. Nový Svět medúz, který by měl zahájit provoz na přelomu letošního a příštího roku, bude mít 38 akvárií ve dvou patrech. Návštěvníci by v nich mohli obdivovat až deset tisíc medúz.

Mezi prvními atrakcemi v obchodních centrech byla multikina či bowling, později se objevily například dinoparky s modely prehistorických zvířat. V zimní sezóně pak bývají oblíbená kluziště i s půjčovnou vybavení. Některá centra pořádají časově omezené výstavy různých žánrů, od fotografií až třeba po kočárky. Výjimkou nejsou ani sportovní klání.

Na přelomu října a listopadu budou pankrácké Arkády hostit vyřazovací boje pro nadcházející mistrovství České republiky v boxu, kdy se fontána v atriu obchodního centra promění na několik dní v boxerský ring.

„Mají-li si centra udržet zákazníky, přilákat nové a prodloužit zde jejich strávený čas, pak dobře navržené prostory s vysokým zastoupením služeb a zážitkových konceptů, navíc zasazené do zajímavě architektonicky řešeného interiéru, jsou absolutně nezbytné. Vznikají tím živoucí střediska, která plní různé obchodní, volnočasové a sociální potřeby všech věkových kategorií,“ popisuje Jan Kotrbáček, šéf pronájmu maloobchodních prostor poradenské firmy Cushman & Wakefield.