„Současná úprava je zbytečně přísná a v mnoha případech zabraňuje lepšímu využití pozemku,“ říká Evžen Korec, majitel developerské firmy Ekospol. Podobně jako urbanisté z Institutu plánování a rozvoje (IPR) a další stavitelé považuje za nesmyslný výpočet, který by teď měl z PSP zmizet.

Podle něho například musí 1. března slunce osvětlovat aspoň třetinu součtu podlahových ploch všech obytných místností bytu v nejnižším obytném podlaží domu. Případně musí doba proslunění od 10. února do 21. března dosáhnout minimálně 3600 minut.

Složitý výpočet proslunění 

Tato pravidla pro novostavby by třeba nedovolila blokovou výstavbu, známou například z historických Vinohrad či Dejvic. Pro zástavbu proluky u již stojících bytových domů jsou ale požadavky mírnější, zohledňující podmínky v okolních budovách.

Nicméně developeři, kteří stavějí takzvaně na zelené louce či v dosud nevyužívaných brownfieldech, dosud museli při přípravě projektů používat složitý výpočet proslunění.  Jak poznamenává IPR, mnohem podstatnější je přitom požadavek na denní osvětlení. Dobře osvětlené mohou být však i byty, kam slunce přímo nedopadá.

Balkony otočené do svahu 

„Odstranění zbytečného nařízení, které nezvyšuje uživatelský komfort, je dobrou zprávou,“ konstatuje Korec. O tom, co ještě je komfortní, tak napříště budou rozhodovat hlavně kupující. To platí v případě prodeje už zkolaudovaného projektu. U prodeje bytů z domu, který ještě nestojí, tedy takzvaně z papíru, se budou kupující muset mít víc na pozoru. 

Například někdejší zaměstnanci stavební firmy Dvořák dodnes vzpomínají na novostavbu na Žižkově, kde byly balkony otočené do svahu. „Dělali jsme si legraci, že se tam budou rodit malí krtci,“ vzpomíná jeden ze stavařů. I byty z tohoto projektu si časem získaly kupce a dnes se přeprodávají za nadprůměrné pražské ceny.

Výskyt hobby místností 

Jak přiznává Korec, někteří developeři stejně pravidla obcházejí tím, že byty nekolaudují jako bytové jednotky, ale vydávají je za komerční ateliéry, kde však nemohou mít jejich majitelé trvalé bydliště. Největší pražský rezidenční developer Central Group si dokonce vymyslel takzvané hobby místnosti.

V ceníku lze výskyt hobby místnosti na první pohled identifikovat podle dispozice 2+kk (3+kk). „Jde o místnost, která – podle českých a v rámci celé Evropy extrémně přísných technických požadavků – nesplňuje kritéria pro standardní pokoj.

Tedy zpravidla buď oslunění, anebo úroveň hluku, případně nároky na přímé větrání. Vzhledem k tomu, že je daný prostor součástí bytové a nikoli nebytové jednotky, vymysleli jsme pro něj název hobby místnost, který vystihuje účel, k němuž se hodí, například jako posilovna či pracovna. To, jak ho nakonec využijí budoucí majitelé bytů, ale záleží jen na nich,“ vysvětlil Central Group.