Od začátku programu získalo podporu ČSOB a veřejnosti 297 projektů po celé republice v celkové výši 33 800 000 Kč. V každém kraji soutěží čtyři. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisti, které budeme postupně představovat na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Výsledná suma nakonec určí i částku, kterou finalistům přispěje ČSOB.

„I v jarní části se probojovalo do finále množství zajímavých a lokálně prospěšných projektů. Těším se, že je společně s veřejností finančně podpoříme a opět tak přineseme zlepšení do všech krajů po celé České republice,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Celkem získá finanční dar 60 projektů, čtyři v každém z 15 regionů. Novinkou je rozdělení Prahy na dva regiony. ČSOB jim přispěje částkou 2 250 000 Kč. Tato suma ještě díky darům od veřejnosti naroste.

Výcvik bez stresu

V minulých ročnících programu ČSOB pomáhá regionům byla finančně podpořena celá řada zajímavých projektů od vzdělávacích programů, přes nákup potřebného vybavení do hospiců až po opravu poničených varhan. A i letošní jarní kolo nemá o kvalitní prospěšné projekty nouzi, celkem se jich přihlásilo 263. V Praze 1 až 5 se o finanční příspěvek uchází tyto projekty: Šťastný vodící pes, Čistička vzduchu do klubu “slaných dětí“, Kutil Junior a Pomůcky pro Cestu domů.

Prvním představeným uchazečem je Nadační fond Mathilda s projektem Šťastný vodící pes. Ten by měl pomoci zajistit kvalitní chov štěňat a následný výcvik vodicích psů pro nevidomé. „Výcvik vodicího psa je velmi náročný a dlouhý proces. Stojí mnoho úsilí řadu lidí a trvá přibližně 20 měsíců. Teprve poté může být vycvičený pes předán nevidomému,“ říká Luboš Krapka z Nadančího fondu Mathilda.

Cvičitel musí dobře znát potřeby nevidomého člověka a správně pro něj vybrat vhodného psa, kterého na své budoucí poslání připraví. Zároveň musí dbát na to, aby byl pes v pohodě a netrpěl stresem.  Nevidomý člověk následně získá veškeré informace o s novém čtyřnohém příteli, jeho silných i slabších stránkách.  Cvičitel také oba citlivě provede začátkem společného života.

Lidé rozhodnou

O tom, komu přispěje ČSOB největší částkou, se rozhoduje právě teď na www.csobpomaharegionum.cz. Přispět je možné až do 2. července.

Jen za ČSOB poputuje do každého regionu 150 000 Kč Výše finančního příspěvku od banky se odvíjí od toho, jak úspěšní jsou žadatelé ve výběru peněz od individuálních dárců. Nejúspěšnější žadatel v daném regionu dostane 50 000 Kč a na účty dalších tří poputuje 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč.

V poslední podzimní části programu lidé podpořili projekty ve svém okolí celkovou částkou 1 672 791 Kč. Celkem se tedy po započítání příspěvku od ČSOB mezi účastníky rozdělovalo 3 922 791 Kč. Nejúspěšnější uchazeči budou známi už 8. července.