S nedostatkem pracovní síly se v metropoli potýkají zaměstnavatelé napříč ekonomickými sektory. Silněji je pochopitelně deficit cítit u hůře placených pozic, které jsou méně náročné na kvalifikaci.

Třeba některé maloobchodní řetězce proto v této situaci aktuálně nabízejí prodavačům a prodavačkám mzdu kolem 30 tisíc korun hrubého po odpracování určité doby. „Největší počet volných pracovních míst máme tradičně v Praze, pak se situace plošně zlepšuje, čím jsou obchody dál od Prahy,“ uvedl za společnost Tesco ČR její mluvčí Václav Koukolíček. „Mzdy plánujeme navyšovat i letos. Konkrétní míru navýšení včetně investice do zaměstnaneckých benefitů začneme během třech měsíců vyjednávat se zástupci odborových organizací,“ dodal.

Restaurace nabízejí slušné mzdy

Hlad po pracovnících je cítit i v gastronomii. Všudypřítomné jsou v Praze cedulky s nabídkami práce na dveřích menších i větších provozoven.

Firma Ambiente, která provozuje několik restaurací v různých částech metropole, láká zájemce na internetu uvolněným jazykem. „Česká jídla, plotna jak na zámku a za okny Hrad. To vše ti splníme, když se staneš naším kuchařem,“ píše se na firemním webu.

Například zkušený kuchař dnes podle lidí z oboru na rozdíl od minulosti snadno dosáhne nad průměrnou pražskou mzdu. Ta se dnes blíží hodnotě 42 tisíc korun hrubého.

Chybí stovky řidičů

V trvající potřebě nových pracovníků se přitom stírají hranice mezi soukromým a veřejným sektorem. Dopravnímu podniku (DPP), který patří mezi největší zaměstnavatele v hlavním městě, chybí dlouhodobě deset procent řidičů.

„Náborová kampaň probíhá permanentně a je celkem úspěšná. Nabíráme stovky řidičů ročně, bohužel nám ale také stovky odcházejí. Potřebujeme se daleko intenzivněji zabývat tím, jak je udržet,“ prohlásil v podzimním rozhovoru pro Pražský deník šéf DPP Petr Witowski.

Šofér a odborář Marek Tošil v té souvislosti během prosincového zasedání zastupitelstva vyzval Witowského i vedení města, aby sehnali pro řidiče více peněz. „Není to ale jen o platech. Podívejte se třeba na naše uniformy. Pokud nebudete konat, tak se vám DPP rozpadne pod rukama,“ varoval Tošil. Letos se očekává navýšení mzdových tarifů o necelá čtyři procenta.

Nutná je úprava platových tabulek

Samotný magistrát aktuálně shání kolem dvou stovek úředníků, což je téměř desetinásobek oproti době před dvěma roky. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) by měla vláda v systému platových tabulek zohlednit specifické podmínky Prahy.

„Životní náklady jsou tady výrazně vyšší než jinde v republice, ale tabulky pro Prahu jsou stejné jako všude jinde,“ upozornil Zábranský. Na magistrátním webu jsou aktuálně vypsané kromě referentů a specialistů i vedoucí pozice.

Obrat k lepšímu?

Situace na trhu práce je kritická i v oborech, které využívají řemeslníky a technické specialisty. Potvrzuje to Martin Písařík, ředitel společnosti Interaction, která dodává vybavení i know–how do lakoven aut.

„Lakýrníků, karosářů a dalších specialistů v tomto oboru je velký nedostatek. Situace pro nás byla o to složitější, protože objem práce v servisech v nedávné minulosti narůstal. V současné době se poptávka stabilizovala, nicméně problém samozřejmě zůstává, ale dále už naštěstí neeskaluje a trh se zřejmě uklidňuje,“ řekl šéf firmy, která sídlí na kraji Prahy u dálnice D1.

Podle Písaříka je tým jeho podřízených po dva roky trvající „fluktuaci“ nyní víceméně v plné sestavě. „V posledních třech měsících se k nám hlásí zvýšený počet kvalitních uchazečů, což je znatelný obrat po zmíněných letech,“ dodal manažer.