Za šest let své existence se tato soutěž zapsala do povědomí profesionálů, tedy majitelů, manažerů a zaměstnanců podniků, jako vysoce prestižní událost na poli nápojové gastronomie. Veřejnosti zase slouží jako ukazatel kvality a doporučení na podniky, které stojí za návštěvu, protože nabízejí příjemnou atmosféru, perfektní servis a dokonalé nápoje.

Garantem Czech Bar Awards je odborný časopis Barlife. Jeho vydavatel Martin Kraut si díky kontaktu s předními barmany, baristy a majiteli podniků před šesti lety uvědomil potřebu české soutěže, která by mimo jiné poměřila úroveň české nápojové kultury se světem a přinesla nové trendy a inspiraci pro ostatní podniky. „Chci, aby lidé věděli, kde dostanou kvalitní koktejl, kávu či pivo, ale i to, který podnik odráží poslední světové trendy, a osvěžuje tak nápojovou kulturu v Česku – ať už novinkami v nabídce či prostředím, v němž se nápoje podávají,"říká Martin Kraut, jehož vydavatelství především prostřednictvím Barlife už deset let pomáhá zvyšovat úroveň české nápojové gastronomie.

Dvě desítky přísných kritérií

Na rozdíl od jiných soutěží či anket nominace i vlastní hodnocení podniků v rámci Czech Bar Awards provádějí výhradně zkušení odborníci z oblasti gastronomie. Více než stovka členů Bar Awards Academy a zástupci Barlife jich nejprve 6 v každé kategorii nominují. Následuje hodnocení odbornou porotou, která nominované podniky v průběhu několika týdnů osobně navštíví a ohodnotí podle více než dvou desítek přísných kritérií. Ta mnohdy zacházejí i do detailů, jež laik běžně nezaznamená.

Také letos v porotě usedli ti, kdo svému řemeslu velmi dobře rozumějí, znají prostředí podniků a mají mnohaleté zkušenosti v oboru – od významných barmanských osobností působících v ČR i zahraničí, jako jsou Václav Vojíř, Ondřej Pospíchal či Luboš Rácz, přes prezidenta České barmanské asociace Aleše Svojanovského a vydavatele prestižního německého magazínu Mixology Helmuta Adama až po odborníky na hodnocené kategorie, jako jsou baristé Štěpánka Havrlíková a Roman Pospíchal.

A kdo si letos vedl nejlépe? Odborná porota po pečlivém prozkoumání všech hodnocených aspektů určila tyto vítěze Czech Bar Awards 2013:

Nejlepší cocktail bar ČR

partner kategorie Absolut

Tretter's New York Bar, V Kolkovně 3, Praha 1

Nejlepší klub ČR

partner kategorie Becherovka Lemond

Music club Phenomen, Nádražní 84, Praha 5

Nejlepší hotelový bar ČR

partner kategorie Bohemia Sekt

Black Angel's Bar / U Prince, Staroměstské nám. 29, Praha 1

Nejlepší design bar ČR

partner kategorie Tatratea

Hemingway bar, Karoliny Světlé 26, Praha 1

Nejlepší pub/pivní bar ČR

partner kategorie Heineken

Lokál Dlouhá, Dlouhá 33, Praha 1

Nejlepší café bar/kavárna ČR

partner kategorie Julius Meinl Coffee

Můj šálek kávy, Křižíkova 105, Praha 8

Nejlepší nový podnik ČR

partner kategorie Amundsen

Vinograf, Senovážné nám 23, Praha 1