„Nepanuje dostatek všech léčiv,“ potvrzuje Michal Petrov, mluvčí Česká Lékárna Holdingu, do nějž patří i síť Dr. Max. „Léčiva na bázi paracetamolu či ibuprofenu se rychle vyprodávají, stejně jako další preparáty související s kategoriemi chřipka a nachlazení,“ dodává.
Síť prodejen už musela kvůli karanténě a ošetřovnému části zaměstnankyň zavřít několik poboček či omezit jejich provozní dobu.
Výrobci nestačí reagovat
V podobném duchu mluví také vedoucí menší karlínské lékárny, která nepatří do velkých řetězců. Podle ní jsou aktuálně téměř nebo zcela vyprodané nejběžnější volně prodejné léky. „Lidé ve velkém skupovali prostředky na tlumení bolesti a horečky, vitamíny a také dezinfekce jako peroxid vodíku. V tuto chvíli máme třeba na pultech už jen pár posledních balíčků léčiv s paracetamolem. A vyhlídky do dalších dnů nejsou dobré, protože distributoři už avizovali, že některé léky nemohou dodat. Výrobci nestačí reagovat na zvýšenou poptávku,“ upozornila lékárnice, která si nepřála zveřejnit jméno.
Určité léky na předpis jsou podle ní dlouhodobě nedostatkové a současná krize v souvilosti s epidemií koronaviru deficit ještě prohloubila. „Řada praktických lékařů i specialistů v očekávání uzavření některých ordinací v době karantény raději předepsala pacientům s trvalejšími problémy balení navíc, do zásoby,“ pokračovala šéfka pětičlenného týmu lékárníků.
Lékárna v Karlíně byla kvůli snaze lidí předzásobit se na horší časy poslední dva týdny pod náporem zákazníků včetně cizinců. Fronty před kasami byly v podstatě permanentní.
„V centru to bylo ještě náročnější. Fronty se tam místy tvořily i před vstupními dveřmi,“ upozorňuje farmakoložka. „Pro nás je současná doba náročná i psychicky. Žádné roušky nemáme už zhruba dva týdny. Později jsme na to upozornili i nápisem na výloze. Přesto jsem dotaz po rouškách vyslechla nejméně stokrát,“ poznamenala lékárnice, podle které je její profese v současné situaci nedoceněná.
„Trápí mě naše společenská reputace“
„Dlouhodobě mě velmi trápí naše společenská reputace. Vystudovala jsem jednu z nejnáročnějších vysokých škol, přesto mě někteří zákazníci oslovují paní prodavačko. A politici teď tomu obrazu obchodníků spojených s farmaceutickým průmyslem svým přístupem přitakávají. Ve výčtu provozoven, pro které neplatí zákaz provozu, jsme někde za drogeriemi a stejně tak klíč pro rozdělování očekávaných ochranných pomůcek počítá jen se sedmi procenty pro lékárny,“ dodala mladá farmakoložka.
Ona a její kolegové zatím používají speciální typ respirátorů, které se dají vyprat, ale jsou poměrně nepohodlné při práci. V dotazníku pro magistrát uvedla, kolik jednorázových pomůcek její provozovna potřebuje. Žádný „příslib přídělu“ ale zatím od ministerstva zdravotnictví neobdržela.